WPS در وای فای چیست؟+مزیت‌ها و خطرات

شمشیر دولبه زندگی در دنیای مدرن این است که همه چیز می تواند به صورت بی سیم متصل شود، که اغلب ما را در معرض حملات آسان تر قرار می دهد.

WPS می تواند با فشار دادن یک دکمه روی روتر شما، این خطر را برای کسانی که به فناوری آشنا نیستند کاهش دهد .

تنظیمات محافظت شده WPS در وای فای چیست؟

از آنجایی که همه چیز به هم پیوسته تر شده است، امنیت شبکه روز به روز اهمیت بیشتری پیدا کرده است، تا جایی که همه چیز به یک محیط کار از خانه کامل می رود. چه محافظت از رمز عبور ایمیل و رسانه های اجتماعی شما باشد، چه از داده های شرکت، نیاز واقعی و فعلی به امنیت سایبری وجود دارد.

با این حال، مشکل این است که همه لزوماً از فناوری آگاه نیستند و پروتکل‌های امنیتی پیچیده و استانداردهای فناوری گاهی اوقات می‌توانند مانع از امنیت خودمان شوند. بنابراین برای مثال، اگر کسی برای اتصال بی سیم به چاپگر خود با استفاده از استانداردهای امنیتی مشکل داشته باشد، ممکن است آنقدر ناامید شود که اصلاً بدون هیچ گونه استاندارد امنیتی مانند استفاده از رمز عبور یکسان برای همه چیز، متصل شود.

WPS تلاشی برای رفع این مشکل در مورد سیگنال های Wi-Fi است. به طور خاص، این امکان را به افراد می دهد تا بدون نیاز به دانش فنی زیاد، یک ارتباط امن بین دو دستگاه با استفاده از Wi-Fi ایجاد کنند. تنها نکته این است که هر دو دستگاه باید از استاندارد امنیتی WPA یا WPA2 استفاده کنند.

WPS در ابتدا در سال 2006 توسط سیسکو معرفی شد، WPS به یک ویژگی کاملا استاندارد برای بسیاری از دستگاه‌هایی که از Wi-Fi استفاده می‌کنند تبدیل شده است، و تقریباً هر دستگاهی که امروزه می‌خرید باید این قابلیت را داشته باشد.

چرا از WPS استفاده کنیم؟ آیا ایمن است؟

در نهایت، بسیاری از آن‌ها به راحتی مربوط می‌شوند، به‌ویژه زمانی که ما بیشتر و بیشتر غرق نیاز به یادآوری ده‌ها رمز عبور می‌شویم. حتی با مدیریت رمز عبور، وارد کردن مجدد رمز عبور برای هر دستگاهی که با آن وصل می‌شوید، می‌تواند به یک کار بسیار خسته کننده تبدیل شود.

این مشکل بدتر می شود زیرا دسترسی به برخی از رابط های دستگاه بدون مجموعه ای از ابزارها به سادگی وحشتناک است یا بسیار سخت است. به عنوان مثال، بیشتر توسعه دهندگان دامنه Wi-Fi از شما می خواهند که وارد صفحه مدیریت آنها شوید، که خود گاهی اوقات می تواند شما را ملزم به استفاده از کابل اترنت کند. سپس مسئله پیدا کردن صفحه ورود به سیستم، جزئیات ورود به سیستم، و تنظیم آنها برای چیز جدیدی وجود دارد.

همه این‌ها می‌تواند منجر به ناامیدی زیادی برای کسانی شود که از فناوری آگاه نیستند و ممکن است در نهایت دستگاه را در گوشه‌ای بدون استفاده قرار دهند. اینجاست که راه‌اندازی سریع WPS می‌تواند کمک کند زیرا می‌تواند دو دستگاه را با فشار دادن یک دکمه به هم متصل کند.

همانطور که گفته شد، نگرانی های بسیار جدی در مورد WPS وجود دارد، به ویژه در مورد حمله brute-force PIN یک دستگاه WPS. این بدان معناست که اگر از وای فای استفاده نمی‌کنید، باید WPS را در دستگاه خود خاموش کنید یا وب‌سایت فروشنده را بررسی کنید تا ببینید آیا آسیب‌پذیری پین برطرف شده است یا خیر.

شایان ذکر است که WPA3 قابلیت WPS را تا حدودی ایمن تر کرده است. (با این حال، حتی اگر امنیت WPA3 دارید، احتمالا روتر شما WPA2 را نیز برای اهداف سازگاری با عقب فعال کرده است.) همچنین درباره تفاوت Wi-Fi 6E با Wi-Fi 6 مطالعه کنید که پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌ی Wi-Fi 6E چیست را بخوانید!?

نحوه استفاده از WPS

به طور کلی، دو راه اصلی برای اتصال به دستگاه های WPS وجود دارد: استفاده از یک دکمه و/یا استفاده از پین، همانطور که قبلا ذکر شد.

این دکمه معمولاً ساده‌تر از این دو گزینه است، به خصوص که نیازی به یافتن یا استفاده از هر نوع صفحه مدیریتی ندارد. در عوض، تنها کاری که باید انجام دهید این است که دو دکمه WPS را فشار دهید: یکی روی روتر خود و دیگری روی دستگاهی که می‌خواهید به آن متصل شوید. عملکرد آن شبیه به بلوتوث یا جفت شدن وای فای در تلفن شما کار می کند، به جز اینکه روتر باید اول باشد تا بتوان آن را شناسایی کرد.

همه دستگاه‌ها دکمه WPS ندارند، حتی اگر مسلماً بسیار ایمن‌تر از پین است. برای این کار، باید پین احراز هویت را وارد کنید، معمولاً در صفحه روتر یا چسبیده به دستگاه، زمانی که در صفحه مدیریت از شما خواسته شد. این کمی دردسر بیشتری نسبت به دکمه دارد، اما اگر یکی نباشد، تنها جایگزین است.

آیا باید از WPS استفاده کنید؟

اینکه آیا باید از WPS استفاده کنید بستگی به میزان راحتی شما دارد. برخی نگرانی‌های امنیتی در مورد WPS وجود دارد، اما می‌تواند به شما کمک کند دستگاه‌هایی مانند چاپگرها و تلویزیون‌ها را بسیار آسان‌تر به شبکه خود متصل کنید. حداقل WPA3 امنیت WPS را افزایش داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا