Wi-Fi 6E و تفاوتش با Wi-Fi 6 در چیست؟

سخت‌افزار Wi-Fi 6 در حال حاضر رایج است و به احتمال زیاد شما یک شبکه Wi-Fi 6 دارید. اما مردم در حال حاضر در مورد چیز جدیدی صحبت می کنند: Wi-Fi 6E که وعده کاهش بیشتر ازدحام وای فای را می دهد.

به روز رسانی: ما در اصل این مقاله در ژانویه 2020. در 23 آوریل 2020 نوشت، کمیسیون ارتباطات فدرال رای دادند به باز کردن باند 6 گیگاهرتز استفاده بدون مجوز. چند دستگاه سخت‌افزاری Wi-Fi 6E در سال 2021 ظاهر شدند. در 28 دسامبر 2021، یک حکم دادگاه تأیید را تکرار کرد و راه را برای Wi-Fi 6E در ایالات متحده باز کرد. همه کشورها تصمیم مشابهی نگرفته اند، بنابراین Wi-Fi 6E هنوز در برخی کشورها با موانع نظارتی مواجه است .

Wi-Fi 6E چیست؟

Wi-Fi 6 و نسل های قبلی Wi-Fi از باندهای رادیویی 2.4 گیگاهرتز و 5 گیگاهرتز استفاده می کنند . دستگاه “Wi-Fi 6E” دستگاهی است که می تواند روی باند 6 گیگاهرتز نیز کار کند.

Wi-Fi 6E چیست؟

طیف 6 گیگاهرتز باید به طور مشابه با WiFi 6 روی 5 گیگاهرتز کار کند، اما کانال های غیر همپوشانی اضافی را ارائه می دهد. همانطور که Wi-Fi Alliance بیان می کند، Wi-Fi 6E اجازه می دهد “14 کانال 80 مگاهرتز اضافی و 7 کانال 160 مگاهرتز اضافی” وجود داشته باشد. این کانال ها با یکدیگر همپوشانی ندارند، که به کاهش تراکم کمک می کند، به ویژه در مناطقی که شبکه های زیادی در حال کار هستند.

تمام دستگاه هایی که در طیف 6 گیگاهرتز ارتباط برقرار می کنند نیز دستگاه های Wi-Fi 6 خواهند بود. هیچ دستگاه قدیمی تری وجود نخواهد داشت که از استانداردهایی مانند Wi-Fi 5 ( 802.11ac ) استفاده کند. همه دستگاه‌های روی کانال‌های 6 گیگاهرتز و می‌توانند از ویژگی‌های جدید وای فای 6 برای ازدحام استفاده کنند.

به عبارت دیگر، Wi-Fi 6E Wi-Fi 6 (به عنوان 802.11ax شناخته می شود) روی 6 گیگاهرتز است.

Wi-Fi بیش از 6 گیگاهرتز به دستگاه های جدید نیاز دارد

دستگاه های Wi-Fi 6E با Wi-Fi 6 و استانداردهای قبلی Wi-Fi سازگار خواهند بود. اما، برای استفاده از آن کانال های جدید 6 گیگاهرتزی در Wi-Fi 6E، باید از دستگاه هایی استفاده کنید که از آن پشتیبانی می کنند. به عبارت دیگر، تنها زمانی از Wi-Fi 6E استفاده خواهید کرد که یک دستگاه مشتری دارای Wi-Fi 6E (مانند لپ تاپ یا گوشی هوشمند) و یک نقطه دسترسی دارای Wi-Fi 6E را جفت کنید.

به عنوان مثال، حتی اگر تعدادی دستگاه Wi-Fi 6 و یک روتر دارای Wi-Fi 6E داشته باشید، هیچ یک از دستگاه های شما از طریق Wi-Fi 6E ارتباط برقرار نمی کند. همه آنها از Wi-Fi 6 در کانال های معمولی 5 گیگاهرتز یا 2.4 گیگاهرتز استفاده خواهند کرد.

Wi-Fi 6E مورد نیاز تأیید رگولاتوری است

اگر 6 گیگاهرتز بسیار مفید است، چرا استانداردهای Wi-Fi موجود قبلاً از آن استفاده نکرده اند؟ خوب، آنها نتوانستند. سازمان‌های نظارتی به وای‌فای اجازه استفاده از باند 6 گیگاهرتز را ندادند، در عوض آن را برای مقاصد دیگر رزرو کردند.

در اکتبر 2018 ، کمیسیون ارتباطات فدرال ایالات متحده پیشنهاد ارائه طیف 6 گیگاهرتز را برای Wi-Fi و سایر استفاده های “غیر مجوز” ارائه کرد. این بلافاصله اتفاق نیفتاد و Wi-Fi 6E قبل از تایید قانونی خود شروع به شکل گیری کرد. در 23 آوریل 2020، FCC به باز کردن باند 6 گیگاهرتز برای Wi-Fi 6E و سایر کاربردها در اواخر سال 2020 رأی داد، بنابراین دستگاه های Wi-Fi 6E برای راه اندازی در ایالات متحده مجاز هستند.

اعلامیه Wi-Fi Alliance قبل از CES 2020 در مورد Wi-Fi 6E تأیید می کند و به 6 گیگاهرتز به عنوان “بخش مهمی از طیف بدون مجوز که ممکن است به زودی توسط تنظیم کننده ها در سراسر جهان در دسترس قرار گیرد” اشاره می کند. به کلمه “ممکن است” به جای کلمه “اراده” توجه کنید. این به تنظیم کننده های دولتی بستگی دارد نه صنعت.

سخت افزار Wi-Fi 6E چه زمانی در دسترس خواهد بود؟

Alliance Wi-Fi همچنین می گوید که “انتظار می رود دستگاه های Wi-Fi 6E به سرعت پس از تاییدیه های نظارتی 6 گیگاهرتز در دسترس قرار گیرند.”

در آغاز سال 2022، سخت افزار Wi-Fi 6E قطعا رایج تر می شود. در پایان سال 2021، می‌توانید روترها و سیستم‌های شبکه مش را از برندهایی مانند ایسوس با Wi-Fi 6E خریداری کنید. چندین سازنده مانند Netgear و TP-Link روترهای Wi-Fi 6E بیشتری را در CES 2022 اعلام کردند. تلفن های اندرویدی مانند Samsung Galaxy S21 Ultra و Google Pixel 6 از Wi-Fi 6E پشتیبانی می کنند، اگرچه هنوز هیچ دستگاه اپلی از Wi-Fi 6E پشتیبانی نمی کند.

اینتل همچنین Wi-Fi 6E را که “GIG+” نامیده می شود، تبلیغ می کند. همانطور که اینتل به افزودن این ویژگی به پلتفرم‌های خود برای تولیدکنندگان ادامه می‌دهد، لپ‌تاپ‌های مجهز به اینتل بیشتر و بیشتر باید با پشتیبانی از Wi-Fi 6E ظاهر شوند.

حتی قبل از تصویب، صنعت در حال حاضر مشتاق به نظر می رسید برای کنترل اجازه می دهد تا از Wi-Fi 6 در CES 2020، شرکت Broadcom اعلام کرد چندین محصول سیستم روی تراشه است که تولید کنندگان روتر می توانید خرید برای ایجاد نقاط دسترسی Wi-Fi 6E را فعال کنید.

منتظر Wi-Fi 6E نباشید|Wi-Fi 6 عالی است

در فناوری، همیشه چیز جدیدی در افق وجود دارد. برای Wi-Fi در حال حاضر، Wi-Fi 6E است.

بسیاری از دستگاه‌های Wi-Fi 6 مانند روتر، لپ‌تاپ، گوشی‌های هوشمند در حال حاضر برای فروش هستند. Wi-Fi 6 از نظر سرعت یک ارتقاء شدید نیست، اما منجر به Wi-Fi سریعتر در کنار تراکم بی سیم کمتر و شاید حتی افزایش عمر باتری دستگاه شما می شود.

در همین حال، Wi-Fi 6E به این اندازه گسترده نیست. می‌توانید یک روتر Wi-Fi 6E بخرید تا در آینده مقاوم باشد ، اما اکثر دستگاه‌های بی‌سیمی که به روتر خود متصل می‌کنید هنوز از Wi-Fi 6E پشتیبانی نمی‌کنند. به عنوان مثال، در آغاز سال 2022، هیچ دستگاه اپل از Wi-Fi 6E پشتیبانی نمی کند، اگرچه آنها از Wi-Fi 6 پشتیبانی می کنند.

حتی پس از خرید دستگاه های دارای Wi-Fi 6E، مزیت اصلی کاهش تراکم از طریق کانال های بی سیم اضافی خواهد بود. این یک هدف بلندمدت عالی است اما اگر به فکر ارتقا به تجهیزات Wi-Fi 6 هستید، فکر نمی‌کنیم که ارزش آن را داشته باشد.

احتمال زیادی وجود دارد که دستگاه‌های جدیدی که خریداری می‌کنید دارای Wi-Fi 6 باشند. اگر قبلاً این کار را نکرده‌اید، قطعاً به شما توصیه می‌کنیم حداقل یک روتر Wi-Fi 6 بخرید. شما می توانید از تمام دستگاه های Wi-Fi 6 خود به درستی استفاده کنید. اما احتمالاً هنوز Wi-Fi 6E را در بسیاری از دستگاه‌ها دریافت نخواهید کرد. Wi-Fi 6E خوب به نظر می رسد، اما هنوز رایج نیست.

Wi-Fi 6E مدل WiGig نیست

توجه داشته باشید که باند 6 گیگاهرتز Wi-Fi 6E با باند 60 گیگاهرتز متفاوت است که WiGig از آن بهره خواهد برد. 6 گیگاهرتز Wi-Fi 6E به طور مشابه با 5 گیگاهرتز Wi-Fi کار می کند، در حالی که WiGig برای سرعت انتقال داده سریعتر در فواصل کوتاهتر ایده آل است و ممنون از توجه شما به جت تک.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا