Finder در مک چیست؟+آموزش استفاده از فایندر❤

اگر از مک استفاده کرده اید، ممکن است نام “Finder” را شنیده باشید. اما این چیست و چرا به آن نیاز دارید و چگونه از آن استفاده می کنید؟ در ادامه مقاله Finder در مک و آموزش نحوه استفاده از فایندر با جت تک همراه باشید!

Finder نحوه تعامل شما با فایل ها در مک

Finder روشی اساسی برای تعامل با سیستم فایل در مک است. به شما امکان انتقال، کپی و حذف فایل ها را می دهد. همچنین به شما کمک می کند تا برنامه ها را راه اندازی کنید و به منابع شبکه متصل شوید. به طور کلی معادل File Explorer (که قبلاً Windows Explorer نامیده می شد) در ویندوز است.

مکینتاش یاب در اوایل توسعه مکینتاش که اولین بار توسط Bud Tribble نامگذاری شد، منشا گرفت. بروس هورن یکی از نویسندگان Early Finder حدس می‌زند که Finder نام خود را به این دلیل گرفته است که برای یافتن اسناد استفاده می‌شود.

پیش ساز آن در Apple Lisa ، Filer ، نامی مشابه با هدف مشابه دارد: کمک به سازماندهی فایل ها و راه اندازی برنامه ها با یک رابط گرافیکی مبتنی بر ماوس. هورن و دیگران Finder را به چیزی شبیه به آنچه امروز می‌دانیم توسعه دادند، اما در طول زمان به‌طور چشمگیری تغییر کرده است تا با معماری‌ها و سیستم‌های عامل جدید سازگار شود.

نحوه استفاده از Finder

Finder یک برنامه در مک شما است اما با وضعیت و امتیازات ویژه در مک macOS. شما نمی توانید آن را حذف کنید و همیشه در Dock شما در دسترس است. در واقع، ساده ترین راه برای باز کردن Finder این است که روی نماد آن در داک خود کلیک کنید که شبیه یک چهره آبی خندان است.

Finder در مک چیست-جت تک

پس از کلیک کردن، “Finder” را در گوشه سمت چپ بالای صفحه مشاهده خواهید کرد و یک پنجره Finder باز می شود. با استفاده از این پنجره، می‌توانید فایل‌های خود را با دوبار کلیک کردن روی فایل‌ها یا پوشه‌ها مرور کنید تا باز شوند.

شما روی نمادهای فایل یا پوشه کلیک کرده و بین پنجره ها بکشید تا آنها را جابجا یا کپی کنید. به طور کلی، اگر بین دو پنجره Finder روی دو درایو مختلف بکشید، یک کپی از فایل ایجاد می‌کند و یک کپی در هر دو مکان نگه می‌دارد. اگر یک فایل یا پوشه را از یک پنجره دو پنجره دیگر در همان درایو بکشید، Finder مورد را به مکان جدید منتقل می کند.


مطلب مرتبط: مک آدرس چیست؟


برای حذف یک فایل با استفاده از Finder ، نماد آن را به نماد سطل زباله خود بکشید.

به‌طور پیش‌فرض، در هر پنجره Finder یک نوار کناری می‌بینید که حاوی میانبرهایی برای مکان‌های مهم مانند پوشه‌های دسک‌تاپ، اسناد، برنامه‌ها یا تصاویر است. اگر نوار کناری را نمی‌بینید، View > Show Sidebar را در منوی بالای صفحه انتخاب کنید (یا Ctrl+Command+S را فشار دهید).

همانطور که در Finder در حال مرور هستید، می توانید از خرده نان یا بردکرامب (Breadcrumbs) در نوار مسیر در پایین صفحه استفاده کنید تا ببینید در کجای مسیر فایل قرار دارید . اگر نوار مسیر را نمی‌بینید، View > Show Path Bar را در نوار منو در بالای صفحه انتخاب کنید (یا Option+Command+P را فشار دهید).

اگر می‌خواهید نحوه مشاهده فایل‌ها را در پنجره Finder تغییر دهید، از نمادهایی که شبیه گروه‌هایی از مربع در بالای نوار ابزار هستند برای تغییر سبک نمایش (مثلاً از نمادها به فهرست) و همچنین نحوه فایل های موجود در پنجره مرتب شده اند.

نحوه استفاده از Finder-جت تک

و بله، می‌توانید با استفاده از ویژگی جستجو، چیزهایی را در Finder نیز پیدا کنید. برای انجام این کار، روی نماد ذره بین در گوشه سمت راست بالای پنجره Finder کلیک کنید (یا Command+F را فشار دهید). جستجو را تایپ کنید و نتایج لیست شده در زیر را مشاهده خواهید کرد.

چیزهای بیشتری برای کاوش وجود دارد، از جمله راه‌هایی برای مرتب کردن دسکتاپ یا کد رنگی فایل‌هایتان ، اما اکنون اصول اولیه را می‌دانید.


مطلب مرتبط: پسوند فایل چیست؟


نتیجه گیری:

به عنوان آخرین نکته، بدانید که شما محدود به کار با یک پنجره Finder نیستید. هر زمان که می خواهید یک پنجره Finder جدید (یا اضافی) باز کنید، File > New Finder Window را در نوار منو انتخاب کنید یا Command+N را روی صفحه کلید خود فشار دهید. می‌توانید هر پنجره Finder را با کلیک کردن روی دایره قرمز در گوشه سمت چپ بالای پنجره ببندید.امیدواریم از مقاله آموزشی Finder در مک چیست+آموزش استفاده از فایندر در جت تک لذت برده باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا