DeFi یا امور مالی غیرمتمرکز چیست؟ارز دیجیتال دیفای

در میان پوشش NFT ها، بیت کوین، بلاک چین و هر چیز دیگری که ارزهای دیجیتال وجود دارد، اصطلاح دیگری وجود دارد که روز به روز بیشتر می شود: DeFi چیست؟ که در جت تک با این رمز ارز بیشتر آشنا خواهیم شد.

DeFi چیست؟

DeFi مخفف “مالی غیرمتمرکز” است، اگرچه به عنوان “مالی باز” نیز شناخته می شود. این یک سیستم مالی است که در آن واسطه‌ها حذف می‌شوند و مانند بسیاری از چیزهای مرتبط با Web3، یک چشم‌انداز اتوپیایی از یک سیستم مالی است که بدون قدرت مرکزی عمل می‌کند. در عوض، تراکنش‌ها توسط قراردادهای هوشمند و سایر فناوری‌های همتا به همتا (P2P) کنترل می‌شوند که مهم‌تر از همه یک بلاک چین است.

مالی متمرکز در مقابل مالی غیرمتمرکز

همانطور که از نام آن پیداست، تامین مالی غیرمتمرکز برعکس تامین مالی متمرکز است، که سیستمی است که ما اکنون تحت آن کار می کنیم. اکثر مردم در بیشتر مواقع این کار را انجام می دهند. به عنوان مثال، اگر چیزی از یک فروشگاه آنلاین خریداری می کنید و با کارت اعتباری خود پرداخت می کنید، شرکت کارت اعتباری (معمولاً ویزا یا مسترکارت) و بانک شما به عنوان واسطه عمل می کنند قبل از اینکه پول به خزانه فروشگاهی که در آن هستید ختم شود.

در سناریویی که اکثر طرفداران دیفای یا DeFi پیشنهاد می‌کنند، به جای استفاده از کارت خود، از نوعی ارز دیجیتال استفاده می‌کنید و کارمزدهای درخواستی شرکت کارت اعتباری و بانک را دور می‌زنید. با این حال، DeFi بیشتر از پرداخت هزینه برای کالاها و خدمات آنلاین است. هدف آن این است که بانک ها را به طور کامل از معادله خارج کند.

در حال حاضر، برای دریافت وام باید به یک بانک بروید و برای واجد شرایط بودن، از چندین مرحله عبور کنید. برای ارز دیجیتال DeFi، می‌توانید با شخصی آنلاین معامله کنید، شرایط و ضوابط را در یک قرارداد هوشمند تنظیم کنید و سپس از آنجا بروید. به جای معامله با یک بانک یا نوع دیگری از شرکت های وام، فقط با فرد دیگری معامله می کنید.

DeFi چگونه کار می کند؟

DeFi به چند چیز بستگی دارد که مهمترین آنها قراردادهای هوشمند و ارزهای دیجیتال است. به‌جای سکه‌های بی‌ثباتی که اکثر مردم با آن‌ها آشنا هستند (بیت کوین به ذهن متبادر می‌شود) بیشتر برنامه‌های DeFi بر روی به اصطلاح استیبل کوین‌هایی مانند Dai یا Tether تکیه می‌کنند. این ارزها معمولاً به یک ارز فیات موجود در دنیای واقعی، اغلب دلار آمریکا متصل می‌شوند و معمولاً جهش‌های دیوانه‌کننده بیت کوین به سمت بالا و پایین را نشان نمی‌دهند.

قراردادهای هوشمند نیز یک پیشرفت جدید جالب است. اصطلاح “قرارداد” کمی گمراه کننده است زیرا آنها واقعاً قراردادهایی مانند دنیای واقعی نیستند. در عوض، آن‌ها برنامه‌های غیرمتمرکز یا dApp‌ هایی هستند که روی یک بلاک چین (معمولاً بلاک‌چین اتریوم) وجود دارند، برنامه‌های کوچک مستقلی هستند که در صورت برآورده شدن شرایط توافق شده فعال می‌شوند. این همان بیت «هوشمند» است.

شرایط می‌تواند بسیار ساده باشد، مانند پرداختی که هر اول ماه واریز می‌شود، اما می‌توان آن‌طور که امضاکنندگان می‌خواهند، باطنی باشند. با این حال، از آنجایی که این dApp ها در بلاک چین وجود دارند، پس از انجام معامله، نمی توان آن را تغییر داد. اگر قراردادی برای انتقال 100 Tether هر اول ماه داشته باشید، هر بار فعال می‌شود مگر اینکه شما و طرف مقابلتان خلاف آن را توافق کنید.

مشکلات با رمز ارز دیفای DeFi

ایده حذف بانک‌ها از معادله مالی احتمالاً برای هر کسی که مجبور شده است مقداری کارمزد اضافه برداشت را بپردازد یا هر کس دیگری که تا به حال توسط بانک خود احساس سختی کرده است که احتمالاً اکثر ما هستیم، خوب به نظر می رسد. با این حال، تمرکززدایی مالی شما با تعدادی از مسائل عملی همراه است که نادیده گرفتن آنها سخت است.

یکی از مسائل مهم متکی بودن به ارزهای دیجیتال است. این ارزها ذاتاً ناپایدار هستند، حتی استیبل کوین‌ها: اکثر استیبل کوین‌ها در طول زمان دچار نوساناتی می‌شوند، نه به اندازه تغییرات بیت کوین. با این حال، می تواند تفاوت جدی ایجاد کند، به خصوص اگر سکه ای که با آن وام پرداخت می کنید ارزش بیشتری داشته باشد، این امر وام شما را گران تر می کند، یک فکر ترسناک.

مشکل دیگر، قراردادهای هوشمند است. در حالی که آنها مزایای زیادی دارند، مشکل اجرا وجود دارد: اگر با دوست خود قراردادی ببندید که به او 1000 دلار وام دهید و او پول شما را پس ندهد، می توانید او را به دادگاه بکشانید و از این طریق پول را از او بگیرید. اگر کسی به قرارداد هوشمند خود احترام نگذارد، شما شانس ندارید. این مقاله از حقوق هاروارد به جزئیات می‌پردازد.

مطمئناً سند آنها در بلاک چین است تا همه ببینند و شاید شهرت آنها ضربه بخورد، اما پول هنوز از بین رفته است و شما نمی توانید مانند زمانی که در یک پرونده قضایی برنده شوید، پرداخت ها را مجبور کنید.

علاوه بر این، این واقعیت است که کل بازار کریپتوها کمی به یک مخروبه تبدیل شده است. کلاهبرداری‌ها رایج هستند و به راحتی می‌توان با پرداخت نکردن به مردم یا اجتناب از پرداخت‌ها و مواردی از این دست، کنار آمد.

نتیجه گیری:

همانطور که اکنون وجود دارد، DeFi هنوز یک زمین بازی برای افرادی است که ریسک را دوست دارند. اگر شما ریسک پذیر نیستید، ممکن است بخواهید فعلاً از آن دور بمانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا