DAO سازمان خودگردان غیرمتمرکز چیست؟+مزایا،معایب و آینده

اگر دنیای فناوری بلاک چین را دنبال کرده اید، احتمالاً صحبت هایی به نام ارز دیجیتال DAO (سازمان خودگردان غیرمتمرکز) شنیده اید. بیایید نگاهی به نحوه عملکرد این فناوری و چرایی استفاده مردم از آن در وبسایت جت تک بیندازیم.?

نحوه عملکرد ارز دیجیتال DAO

DAO یک کد نرم افزاری است، بنابراین برای ایجاد DAO باید آن نرم افزار را بنویسید. قوانین و سیاست های سازمان در آن نرم افزار کدگذاری شده است. در زمان نگارش مقاله، DAO ها از بلاک چین اتریوم استفاده می کنند. اتریوم بیشتر از ایجاد ارزهای دیجیتال و تسهیل تراکنش ها طراحی شده است. در واقع، یکی از ویژگی های اصلی اتریوم قراردادهای هوشمند است. همچنین ارز دیجیتال جدید اتریوم 2.0 نیز ایجاد شده است و در جت تک به صورت مفصل درباره ارز دیجیتال DeFi بحث شده است.?

DAO چیست؟

برای اهداف ما در اینجا، تنها چیزی که باید بدانید این است که یک قرارداد هوشمند، پس از فعال شدن، قوانین نوشته شده در آن را اجرا می کند و مطمئن می شود که تمام نهادهای طرف قرارداد به قوانین پایبند هستند.

بنابراین ایده این است که DAO خود را به عنوان یک قرارداد هوشمند بنویسید و نیاز به اختیار متمرکز در مدیریت افراد، پول و سایر منابع سازمان را از بین ببرید.

برای عضویت در DAO، باید توکنی داشته باشید که نشان دهنده سهام شما در سازمان باشد. این توکن ها به اعضای DAO اجازه می دهد تا در مورد تصمیمات رای دهند. قرارداد هوشمند آرا را جمع آوری می کند و سپس مواردی مانند پرداخت حقوق، هزینه سرمایه، سرمایه گذاری و سایر اقدامات مشابه را تایید می کند.

همچنین توکن ها یک راه اصلی برای DAO ها برای دریافت بودجه اولیه خود هستند. اعضا در ارز دیجیتال DAO سرمایه گذاری می کنند و توکن را به عنوان نماینده سهام و حق رای خود دریافت می کنند. مرحله اولیه تأمین مالی اساساً مشابه یک ICO ( ارائه اولیه سکه ) است. این مرحله قبل از استقرار DAO اتفاق می افتد، اما پس از تنظیم قرارداد هوشمند.

شرکتی را تصور کنید که در آن همه کارکنان دارای سهام مساوی هستند، هیچ مدیر عاملی وجود ندارد، و یک برنامه کامپیوتری پس از در نظر گرفتن نظرات هر کارمند، اعلام می کند که چه اتفاقی می افتد. این یک DAO است، با این تفاوت که رایانه یک ماشین مجازی مبتنی بر بلاک چین است که با قدرت محاسباتی توزیع شده استخراج‌کنندگان رمزارز کار می‌کند.

مزایای ارز دیجیتال DAO

DAO ها دارای چند مزیت ادعایی هستند، اگرچه این یک مدل سازمانی جدید است، فقط زمان نشان می دهد که آیا این مزایا به روشی معنادار تحقق می یابند.

اولین مورد این است که DAO ها شفاف هستند. کد موجود در قرارداد هوشمند DAO را می توان به صورت عمومی ممیزی کرد. امکان ارتکاب انواع کلاهبرداری که در شرکت های سنتی بسیار رایج است وجود ندارد. پس از فعال شدن قرارداد هوشمند، نمی توان آن را تغییر داد. اصلاحات باید به عنوان یک قرارداد هوشمند جدید اضافه شود و سپس اعضا به انتقال وجوه از قرارداد قدیمی DAO به قرارداد جدید رأی دهند.

علاوه بر این، پس از فعال شدن قرارداد هوشمند، سازندگان DAO بیش از هر ذینفع دیگر قدرت ندارند. اقتدار مرکزی برای DAO ها ناخوشایند است، و طراحی DAO به طور موثر به آن یک طراحی سازمانی “مسطح” می دهد. اگر به کد اعتماد دارید، نیازی به اعتماد به افراد دیگر نیست، که می توانید قبل از سرمایه گذاری آن را مطالعه کنید. هیچ راهی وجود ندارد که سازمان بتواند بر خلاف منافع ذینفعان کار کند، همانطور که گاهی اوقات اتفاق می افتد که یک مدیر عامل راه خود را طی می کند.

یکی دیگر از مزایای DAO ها کاهش هزینه های مدیریت یک سازمان مانند یک شرکت سرمایه گذاری است. نیازی به اکثر بخش‌های اداری و مدیریتی سازمان‌های سنتی نیست. کد به طور خودکار از آن وظایف مراقبت می کند.

هر عضو یک DAO می تواند پیشنهادی ارائه دهد، خواه ایده پروژه جدید، سرمایه گذاری پیشنهادی یا هر چیز دیگری باشد. سپس کل گروه پیشنهاد را بررسی می‌کند و رأی می‌دهد که آیا سازمان باید آن را پیگیری کند و بودجه و منابع را در دسترس قرار دهد.

DAOها از پدیده ای به نام ” خرد جمعیت ” استفاده می کنند که تمایل عجیب گروه هایی از تصمیم گیرندگان برای تصمیم گیری بهتر از افراد است. البته گاهی اوقات جمعیت می تواند کمتر از یک فرد عاقل باشد!

معایب ارز دیجیتال DAO

در حالی که DAO ها در اصل فوق العاده به نظر می رسند، هنوز چالش های زیادی وجود دارد که قبل از اینکه به طور کلی امکان پذیر شوند باید بر آنها غلبه کرد.

یکی از مسائل مهم امنیت است. از آنجایی که کد قرارداد هوشمند به صورت عمومی قابل مشاهده است، هکرها را آسان‌تر می‌کند تا به سوءاستفاده‌ها یا کشف آسیب‌پذیری‌ها دست یابند. DAO ها قبل از استقرار آزمایش می شوند، اما اشکالات و خطاها به یک شکل برای همه برنامه ها اتفاق می افتد.

از آنجایی که همه ذینفعان باید به پذیرش هرگونه اصلاحیه در کد، از جمله رفع اشکال، رأی دهند، ممکن است زمان زیادی طول بکشد تا حفره‌های امنیتی مسدود شود. نتیجه این امر می تواند ویرانگر باشد. یکی از بدنام ترین حملات برای یک DAO به نام (به طور گیج کننده) The DAO اتفاق افتاد. هکرها از ضعف کد DAO سوء استفاده کردند و میلیون ها دلار در اتریوم را از آن تخلیه کردند.

سازمان هایی با ساختار مسطح نیز برای هر نوع سازمانی مناسب نیستند. ممکن است برای جمعی از مترجمان آزاد، سرمایه گذاران گروهی، خیریه ها و سازمان های خلاق مانند شرکت های تولید فیلم خوب کار کند. به سختی می توان چیزی شبیه به اپل را دید، با این حال، با تاکید زیاد بر رهبری قاطع، کار به عنوان DAO.

آخرین اشکال عمده DAO ها این است که شناسایی قانونی آنها محدود به عدم وجود است. برای مثال در ایالت وایومینگ از نظر قانونی به رسمیت شناخته شده اند ، اما در بیشتر ایالات متحده و جهان، آنها اعتبار قانونی ندارند. DAO ها حتی ممکن است به عنوان تجارت غیرقانونی اوراق بهادار در نظر گرفته شوند که کنترل های مالی موجود را که بر شرکت های دولتی حاکم است دور می زنند.

آینده ارز دیجیتال DAO

این که آیا نسخه مبتنی بر بلاک چین یک ارز دیجیتال دائو که تاکنون دیده‌ایم، آینده این مفهوم را نشان می‌دهد یا خیر، یک سوال باز است. با این حال، ایده گسترده تر داشتن سازمانی که توسط نرم افزار شفاف اداره می شود و به طور عادلانه متعلق به اعضای آن است، احتمالاً قانع کننده باقی خواهد ماند. با ظهور سازمان‌های مجازی که فقط به‌عنوان شبکه‌ای از افراد مشارکت‌کننده وجود دارند، فضا برای ریشه‌یابی نسخه متمرکز این ایده یا نسخه‌ای که از نوع دیگری از تمرکززدایی استفاده می‌کند که بر اساس مفاهیم بلاک‌چین نیست، وجود دارد.

در درازمدت، بعید است که چیزی دست نخورده توسط اتوماسیون وجود داشته باشد و حاکمیت و مدیریت سازمانی احتمالاً تفاوتی نخواهد داشت. امیدواریم از مطالعه این مقاله در جت تک لذت برده باشید!?

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا