CDN چیست؟نحوه کارکرد+مزایای استفاده از شبکه توزیع محتوا

خدماتی که احتمالاً هر روز استفاده می کنید، به چیزی به نام CDN یا شبکه توزیع محتوا «شبکه تحویل محتوا» متکی هستند. پس این شبکه های کامپیوتری ویژه برای چیست و چرا اینقدر مهم هستند؟ برای رسیدن به سوالاتت حتما با سایت آموزشی جت تک همراه باش!?

CDN چیست؟

cdn یا شبکه تحویل محتوا که مخفف (Content delivery network) است، باعث افزایش سرعت بارگزاری سایت میشه اما چطوری؟? وقتی ما cdn را روی سایت خودمان چه رایگان و یا چه با خرید اشتراک آن را بر روی سایت خود فعال کنیم، در سراسر جهان و نقاط مشخص، داده ها را از سرور اصلی دریافت می‌کند و به صورت کش شده در اختیار کاربر قرار می‌دهد. ولی اگر سایت شما به تکنولوزی CDN مجهز نباشد، داده ها را دیرتر از مرکز دریافت می‌کند و سرعت بارگزاری سایت شما افت خواهد کرد.

البته به این نکته توجه کنید سرورهایی که در سرتاسر جهان در نقاط مشخصی قرار دارند، برای سریع تر لود شدن سایت، شما را بصورت اتوماتیک به نزدیک‌ترین سرور موجود وصل می‌کند.?

CDN چگونه کار می‌کند؟

CDN ها شامل مجموعه ای از سرورها هستند که در یک منطقه پخش شده اند. آنها می توانند جهانی یا محلی باشند، به شرطی که از نظر فیزیکی مناطقی را که کاربران به احتمال زیاد از آنها درخواست محتوا دارند را پوشش دهند. ارائه‌دهنده محتوا، محتوا را در سرور خود آپلود می‌کند و سپس به طور خودکار آن داده‌ها را در سایر node های شبکه CDN منتشر می‌کند. سرورهای CDN معمولاً با اتصالات پشتیبان اینترنت سریع به یکدیگر متصل می شوند، بنابراین تنها چند ثانیه طول می کشد تا حجم عظیمی از داده ها بین آنها جابجا شود.

CDN چگونه کار می‌کند؟

CDN ها نیز هوشمند و کارآمد هستند. فرض کنید شما اولین فردی در منطقه خود هستید که یک فایل خاص را از یک وب سایت درخواست می کند. اگر فایل هنوز به نزدیکترین node یا گره، CDN شما کپی نشده است، از node بعدی که داده را دارد در آنجا کپی می شود.

node محلی در صورتی که سایر کاربران محلی نیز آن فایل را بخواهند، کپی را نگه می دارد. اگر هیچ کس فایل را پس از مدت زمان مشخصی نمی خواهد، ممکن است حذف شود تا زمانی که شخصی دوباره آن را بخواهد. به این ترتیب از پهنای باند مسافت طولانی فقط یک بار استفاده می شود و سپس فقط از پهنای باند محلی استفاده می شود. این هم سریع‌تر و هم ارزان‌تر است.

مزایای استفاده از CDN

استفاده از CDN مزایای بسیاری دارد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  • افزایش سرعت لود سایت
  • افزایش امنیت سایت
  • افزایش بهنای باند و ترافیک کمتر به سمت سرور اصلی
  • هزینه پایین
  • راه‌اندازی آسان
  • افزایش سئو سایت برای جست‌وجوی گوگل
  • جلوگیری از حملات دیدایس به سایت

نتیجه گیری:

cdn یا شبکه تحویل محتوا باعث رشد و سئو بهتر سایت شما در نتایج گوگل خواهد شد که برای استفاده از این فناوری می‌تونید از نوع رایگان یا اشتراکی آن استفاده کنید. امیدواریم از مطالعه این مقاله در جت تک لذت برده باشید!?

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا