کریپتو ماینینگ یا استخراج ارز دیجیتال چیست؟+آینده Mining

با شور و هیجان شدید ارز دیجیتال، نمی‌توانید از شنیدن افرادی که این ارزهای دیجیتال را استخراج می‌کنند و بازار پردازنده‌های گرافیکی را بی‌ثبات می‌کنند، اجتناب کنید. در ادامه مقاله‌ی Crypto Mining یا استخراج ارز دیجیتال با جت تک همراه باشید!?

استخراج ارز دیجیتال چیست؟

استخراج ارز دیجیتال چیست؟

به طور خلاصه، استخراج کریپتو نحوه ایجاد واحدهای جدید ارز دیجیتال که معمولاً سکه نامیده می شود، ایجاد می شود. همانطور که می‌توانید تصور کنید، این نوع ماینینگ شامل دست‌های پینه‌دار که دسته‌های کلنگ را می‌گیرند، نیست. در عوض، این پردازنده های کامپیوتری هستند که تمام کارهای سخت را انجام می دهند و مسائل پیچیده ریاضی را از بین می برند.

البته، ممکن است تعجب کنید که چرا این ارزهای دیجیتال حتی نیاز به استخراج دارند: به هر حال، این پولی ساختگی است که هیچ پشتوانه‌ای ندارد مگر اینکه مردم برای آن پول پرداخت کنند. ارز واقعی، نوعی که توسط دولت ها پشتیبانی می شود، می تواند با روشن کردن یک چاپگر پول ایجاد شود، بنابراین منطقی است که ارز دیجیتال نیز می تواند همین کار را انجام دهد.

بلاک چین

این واقعیت که عرضه را نمی‌توان محدود کرد، مانع اصلی ارزهای دیجیتال برای سال‌ها بود: ایده‌های زیادی در مورد نحوه ایجاد سکه‌های دیجیتال وجود داشت، اما هیچ راهی برای اطمینان از اینکه مردم به‌طور دلخواه آنها را کپی نمی‌کنند، وجود نداشت. بدون مرجعی مانند بانک مرکزی (موسسه ای که جریان ارز را تنظیم می کند) مدیریت عرضه هر ارز بسیار دشوار می شود.

این مسئله سازندگان ارزهای دیجیتال را برای چندین دهه سردرگم کرد تا اینکه ساتوشی ناکاموتو (به احتمال زیاد یک نام مستعار) چیزی به نام بلاک چین را اختراع کرد. تئوری کامل این که چگونه این کارها بسیار پیچیده است. ما در مقاله خود در مورد توضیح “بلاک چین” به عمق بیشتری می رویم. اما ساده ترین راه برای توضیح آن این است که آن را به عنوان یک زنجیره تصور کنید.

در این استعاره، هر پیوند یک بلوک است و هر بلوک حاوی مقدار مشخصی از ارز دیجیتال است. به عنوان مثال، یک بلوک دارای 6.25 بیت کوین در آن است. برای باز کردن قفل یک بلوک جدید، باید یک معادله ریاضی پیچیده را حل کنید، که بلوک را تأیید می کند و آن را به زنجیره اضافه می کند. همچنین، به دلیل اینکه بلوک ها به صورت خطی زنجیر شده اند، باید از یکی به دیگری بروید، نمی توانید به صورت تصادفی یکی را انتخاب کنید.

دفتر کل

هر بار که یک سکه جدید باز می‌شود، در دفتر کل ارز دیجیتال ثبت می‌شود، یک فایل عظیم که هر کسی می‌تواند در هر زمان به آن دسترسی داشته باشد تا ببیند کدام سکه در چه زمانی و توسط چه کسی استخراج شده است. دفتر کل همچنین نشان می‌دهد که چه زمانی یک سکه دست به دست می‌شود و چه کسی در این تراکنش شرکت داشته است، و این ادعا را به دروغ نشان می‌دهد که بیت‌کوین ناشناس است.

به طور خلاصه، دفتر کل ایجاد و حرکت سکه ها را در بلاک چین ثبت می کند. استخراج اعتبار بلوک های جدید و دستیابی به سکه های درون آن است. به اندازه کافی جالب توجه است، از آنجایی که بلاک چین باید محدود باشد، به این معناست که اکثر ارزهای دیجیتال محدودیت سختی برای تعداد وجود دارند: برای مثال بیت کوین سقفی معادل 21 میلیون دارد.

کریپتو ماینینگ چگونه کار می کند؟

کریپتو ماینینگ چگونه کار می کند؟

برای باز کردن قفل یک بلوک در زنجیره، باید اعتبار آن را با حل یک معادله پیچیده، معمولاً به شکل چیزی به نام هش، تأیید کنید. هش مجموعه ای تصادفی از کاراکترها و اعداد است که با کلید سمت راست، پیام اصلی را نشان می دهد. این بخش اساسی رمزنگاری است و قسمت «کریپتو» «ارز رمزنگاری» از آنجا می آید.

به نوعی، استخراج کریپتو واقعاً فقط این پازل های ریاضی فوق العاده پیچیده را حل می کند. آن را به اندازه کافی سریع انجام دهید و پاداش آن یک سکه است. اگر از رقبا کندتر باشید، یکی را دریافت نمی کنید. این روش “proof of work یا اثبات کار” نامیده می شود.

با این حال، هش ها، به دلیل ماهیت خود، پازل های فوق العاده پیچیده ای برای حل هستند. تلفن یا لپ تاپی که به احتمال زیاد این مقاله را روی آن می خوانید احتمالا میلیون ها سال طول می کشد تا یکی از آنها حل شود.

سوپرکامپیوترهای DIY

البته اگر سوپرکامپیوتر ندارید، همیشه می توانید یکی بسازید. بسیاری از افراد علاقه مند به کسب درآمد از ارز های دیجیتال (به ویژه بیت کوین) این کار را شروع کرده اند، اغلب با اتصال چندین دستگاه به یکدیگر برای ایجاد شبکه های قدرتمندی که می توانند قدرت پردازش هر دستگاه را ترکیب و تقویت کنند.

قوی‌ترین مؤلفه‌ای که می‌توانید در این مورد استفاده کنید، یک واحد پردازش گرافیکی یا GPU است، بخشی از رایانه شما که گرافیک براق خوبی را به شما ارائه می‌دهد، اگر از یک رایانه پیشرفته استفاده می‌کنید. آنها به طور کلی کارآمدتر و قدرتمندتر از برادر عموی خود، واحد پردازش مرکزی (CPU) هستند، و قرار دادن تعداد کافی از آنها در کنار هم به شما فرصت محاسباتی جدی می دهد.

این نوع جدیدی از معادله را وارد بازی می‌کند، معادله‌ای که در آن چندین فرد باهوش محاسبه کردند که قیمت پردازنده‌های گرافیکی برابر با هزینه برق بسیار کمتر از آن چیزی است که یک بیت‌کوین به ارمغان می‌آورد. این یک نوع مسابقه تسلیحاتی را ایجاد کرد که در آن این لباس‌ها ممکن است دکل های بزرگتر و بهتری ایجاد کنند تا رقبای خود را شکست دهند.

علاوه بر رقابت بین این گروه‌ها، این مشکل نیز وجود دارد که حل هر بلوک بعدی پیچیده‌تر از بلوک قبلی است، یک Failsafe که در بلاک چین تعبیه شده است تا از باز شدن یکباره آن جلوگیری کند.

در نتیجه، بازار پردازنده‌های گرافیکی عملاً نابود شد و این گروه‌ها تمام واحدهایی را که به دستشان می‌رسید خریداری می‌کردند (حتی در برخی موارد آنها را می‌دزدیدند) و باعث می‌شد مصرف‌کنندگان عادی حتی برای مدل‌های بسیار قدیمی مجبور به پرداخت قیمت‌های هنگفت شوند. اگرچه، از اواخر سال 2021، این مسابقه تسلیحاتی به لطف تعدادی از عوامل (از جمله سرکوب ماینرها توسط چین) در حال خاموش شدن است، بازار GPU هنوز بهبود نیافته است.

ارز های دیجیتال استخراج شده در مقابل ارزهای دیجیتال غیر استخراج شده

با این حال، به اندازه کافی جالب توجه است که همه ارزهای دیجیتال استخراج نمی شوند. به جای استفاده از اثبات کار، برخی ارزها – مانند کاردانو و ریپل – از چیزی به نام “اثبات سهام” استفاده می کنند. آنها هنوز هم به دلایل امنیتی بر روی بلاک چین کار می کنند، اما به جای استخراج بلاک های جدید، آنها را “سهام” می کنید و آنها را از قبل برای خود ادعا می کنید.

هرچه بیشتر ادعا کنید، شانس بیشتری برای دریافت بلاک خواهید داشت. این یک سیستم پیچیده است، حتی بیشتر از استخراج، اما به خوبی می تواند آینده ارزهای دیجیتال باشد.

نتیجه گیری:آینده استخراج ارز دیجیتال!

این ما را به یک نکته نهایی مهم می رساند: ارز دیجیتال به آینده ای فراتر از استخراج نیاز دارد. همانطور که این مقاله از مدرسه آب و هوای کلمبیا توضیح می دهد، نه تنها استخراج سکه های جدید به دلیل قیمت برق و پردازنده های گرافیکی پرهزینه است، بلکه برای محیط زیست نیز مضر است. امیدواریم از مطالعه این مقاله در جت تک لذت برده باشید!?

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا