پسوند فایل چیست؟+آموزش نحوه تغییر برنامه باز کردن فایل‌ها

پسوند فایل یک پسوند در انتهای یک فایل رایانه است و بعد از نام فایل می آید و معمولاً دو تا چهار نوع دارد. اگر تا به حال سندی را باز کرده اید یا تصویری را مشاهده کرده اید، احتمالاً در انتهای پرونده خود متوجه این حروف شده اید. پسوندهای فایل توسط سیستم عامل برای شناسایی برنامه هایی که با چه نوع فایل هایی مرتبط هستند استفاده می شود.پس تا انتهای مقاله منظور و کارایی پسوندهای فایل از جت تک همراه باشید.

پسوند فایل چیست؟

به عبارت دیگر، وقتی روی فایل دوبار کلیک می کنید چه برنامه ای باز می شود. به عنوان مثال، فایلی با نام “awesome_picture.jpg” دارای پسوند فایل “jpg” است. وقتی آن فایل را در ویندوز باز می کنید، سیستم عامل به دنبال برنامه ای است که با فایل های JPG مرتبط است، سپس آن برنامه را باز می کند و فایل را بارگیری می کند.

چه نوع افزونه هایی (Extensions) وجود دارد؟

انواع مختلفی از پسوندهای فایل وجود دارد که برای فهرست بندی در مقاله بسیار زیاد است. اما در اینجا چند نمونه از پسوندهای رایج فایل ها که ممکن است در رایانه شما در حال شناور شدن باشد را مشاهده می کنید:

  • DOC/DOCX: یک سند مایکروسافت ورد. DOC برنامه افزودنی اصلی مورد استفاده برای اسناد ورد بود ، اما مایکروسافت با شروع به کار Word 2007 قالب را تغییر داد. اسناد ورد در حال حاضر بر اساس فرمت XML هستند، بنابراین “X” در انتهای برنامه افزودنی اضافه می شود.
  • XLS/XLSX: صفحه گسترده مایکروسافت اکسل.
  • PNG: یک قالب فایل تصویری.
  • HTM/HTML: قالب زبان نشانه گذاری HyperText برای ایجاد صفحات وب به صورت آنلاین.
  • PDF: قالب سند قابل حمل که توسط Adobe ایجاد شده است و برای حفظ قالب بندی در اسناد توزیع شده استفاده می شود.
  • EXE: یک قالب اجرایی برای برنامه هایی که می توانید اجرا کنید استفاده می شود.

و همانطور که گفتیم، این فقط ذره ای از پسوندهای پرونده موجود است. به معنای واقعی کلمه هزاران مورد وجود دارد.

همچنین مهم است بدانید که انواع فایل هایی وجود دارد که ذاتاً خطرناک هستند و ممکن است خطرناک باشند. به طور معمول، این فایل های اجرایی هستند که می توانید انواع خاصی از کد را هنگام باز کردن آنها اجرا کنید. باید حواستان به این مورد باشد که فایل های ناشناس را بارگیری و باز نکنید، شاید به ویروس آلوده باشند. پس فایل ها را از منابع معتبر و رسمی تهیه کنید.

اگر Extensions فایل را در پرونده‌های خود نبینم چه می‌شود؟

به طور پیش‌فرض، ویندوز پسوندهای فایل را نشان می دهد.برای مدتی در ویندوز 7، 8 و حتی 10 این درست نبود، اما خوشبختانه آنها تنظیمات پیش فرض را تغییر دادند. ما خوشبختانه می گوییم زیرا احساس می کنیم نشان دادن پسوندهای فایل نه تنها مفیدتر بلکه ایمن تر است.

بدون نشان دادن پسوندهای فایل، تشخیص اینکه آیا آن فایل PDF (به عنوان مثال) واقعاً یک فایل PDF است و نه یک فایل اجرایی مخرب است، دشوار است.

اگر پسوندهای فایل در ویندوز برای شما نمایش داده نمی شود، به سادگی می توانید آنها را دوباره به نمایش بگذارید. در هر پنجره File Explorer ، فقط به مسیر View> Options> Change folder and search options بروید. در پنجره گزینه های پوشه ، در برگه “View” ، تیک “مخفی کردن برنامه های افزودنی برای انواع فایل های شناخته شده(Hide extensions for known file types)” را بردارید.

پسوند فایل چیست؟

پسوندهای فایل به طور پیش فرض در مک نشان داده نمی شوند. دلیل این امر این است که macOS واقعاً از افزونه ها به همان روشی که ویندوز استفاده می کند استفاده نمی کند (و در مورد آن در بخش بعدی بیشتر صحبت خواهیم کرد).

با این حال، می توانید پسوند فایلهای Mac خود را نشان دهید، و احتمالاً این کار بد نیست. در حالی که Finder باز است به مسیر  Finder> Preferences> Advanced بروید و سپس کادر انتخاب “نمایش همه پسوندهای نام فایل(Show all filename extensions)” را فعال کنید.

چگونه macOS و لینوکس از پسوندهای فایل استفاده می‌کنند؟

بنابراین، ما در مورد نحوه استفاده ویندوز از پسوندهای فایل صحبت کردیم تا بدانیم با چه نوع پرونده ای سروکار دارد و هنگام باز کردن فایل از چه برنامه ای استفاده می کنیم. ویندوز می داند که فایلی به نام readme.txt به دلیل آن پسوند فایل TXT یک فایل متنی است و می داند که باید آن را با ویرایشگر متن پیش فرض شما باز کند. آن افزونه را حذف کنید و ویندوز دیگر نمی داند با فایل چه کار کند.

در حالی که macOS و لینوکس هنوز از پسوندهای فایل استفاده می کنند، اما مانند ویندوز به آنها اعتماد ندارند. در عوض، آنها از چیزی به نام انواع MIME و کدهای ایجاد کننده برای تعیین اینکه فایل چیست استفاده می کنند. این اطلاعات در سربرگ فایل ذخیره می شود و هم macOS و هم لینوکس از این اطلاعات برای تعیین نوع فایل موردنظر خود استفاده می کنند.

از آنجا که پسوندهای فایل در macOS یا لینوکس واقعاً مورد نیاز نیستند، می توانید یک فایل معتبر بدون پسوند داشته باشید اما سیستم عامل همچنان می تواند فایل را با برنامه مناسب باز کند زیرا اطلاعات فایل در سربرگ فایل موجود است.

اگر پسوند فایل را تغییر دهم چه اتفاقی می‌افتد؟

بر اساس مواردی که در مورد آن صحبت کردیم، آنچه که پسوند فایل را تغییر می دهید بستگی به سیستم عاملی دارد که از آن استفاده می کنید.در ویندوز اگر پسوند فایل را حذف کنید، ویندوز دیگر نمی داند با آن فایل چه کار کند. وقتی می خواهید فایل را باز کنید، ویندوز از شما می پرسد که می خواهید از چه برنامه ای استفاده کنید.

اگر برنامه افزودنی یا اکستنشن را تغییر دهید بگویید نام فایل را از “coolpic.jpg” به “coolpic.txt” تغییر دهید ویندوز سعی خواهد کرد فایل را در برنامه مربوط به برنامه افزودنی جدید باز کند و یا پیام خطا دریافت خواهید کرد یا یک فایل باز شده، اما بی فایده.

در این مثال، دفترچه یادداشت (یا ویرایشگر متن پیش فرض شما) فایل “coolpic.txt” ما را باز کرد ، اما این فقط یک متن آشفته از متن است.

به همین دلیل، ویندوز به شما هشدار می دهد هر زمان که می خواهید پسوند فایل را تغییر دهید و باید این عمل را تأیید کنید.

اگر از macOS استفاده می کنید، اتفاق مشابهی رخ می دهد. اگر سعی کنید پسوند فایل را تغییر دهید همچنان یک پیام هشدار دریافت می کنید.

اگر برنامه افزودنی را به چیز دیگری تغییر دهید، macOS سعی می کند فایل را در برنامه مربوط به افزونه جدید باز کند. یا مانند خطای ویندوز، یا یک پیام خطا یا یک فایل خراب دریافت خواهید کرد.

آنچه با ویندوز متفاوت است این است که اگر سعی می کنید پسوند فایل را در macOS (حداقل در Finder) حذف کنید، macOS فقط با استفاده از داده های نوع MIME فایل، همان پسوند را به عقب اضافه می کند.

اگر واقعاً می خواهید نوع فایل را تغییر دهید برای مثال، می خواهید یک تصویر را از فرمت JPG به PNG تغییر دهید باید از نرم افزاری استفاده کنید که در واقع می تواند فایل را تبدیل کند.

نحوه تغییر برنامه باز کردن فایل

هر زمان که برنامه ای را نصب می کنید که می تواند نوع خاصی از فایل را باز کند، آن برنامه و پسوند فایل در سیستم عامل شما ثبت می شوند. کاملاً ممکن است چندین برنامه داشته باشید که بتوانند یک نوع فایل را باز کنند. می توانید یک برنامه را روشن کرده و سپس هر نوع فایل پشتیبانی شده را در آن بارگذاری کنید. یا، می توانید روی یک فایل راست کلیک کنید تا منوی زمینه آن باز شود و برنامه موجود را در آنجا انتخاب کنید.

به عنوان مثال، در تصویر زیر می بینید که تعدادی برنامه تصویر در سیستم ویندوز خود داریم که می توانند فایل “coolpic.jpg” را که راست کلیک کرده ایم باز کند.

با این حال، یک برنامه پیش فرض نیز در ارتباط با هر افزونه وجود دارد. این برنامه است که با دوبار کلیک روی یک فایل باز می شود و در ویندوز نیز این برنامه است که در بالای لیست ظاهر می شود که هنگام کلیک راست روی یک فایل (IrfanView در تصویر بالا) مشاهده می کنید.

 

و می توانید آن برنامه پیش فرض را تغییر دهید. فقط به تنظیمات> برنامه ها> برنامه های پیش فرض> برنامه های پیش فرض را بر اساس نوع فایل انتخاب کنید. برای یافتن فایل مورد نظر در لیست (بسیار طولانی) فهرست فایلها، و سپس روی برنامه مربوط به آن در سمت راست کلیک کنید تا آن را تغییر دهید. برای اطلاعات بیشتر ، راهنمای کامل ما را برای تنظیم برنامه های پیش فرض خود در ویندوز را بررسی کنید.

آموزش شناسایی انواع فرمت پسوند فایل ها

و شما می توانید همین کار را در مک خود انجام دهید. فقط یک فایل از نوع مورد نظر برای تغییر را انتخاب کنید و سپس فایل > گرفتن اطلاعات را از منوی اصلی انتخاب کنید. در پنجره Info که باز می‌شود، به بخش «باز کردن با» پایین بروید و سپس از منوی کشویی برای انتخاب یک برنامه جدید استفاده کنید که به حد کافی ساده است.

شناسایی انواع فرمت پسوند فایل ها

جمع بندی:

در این آموزش هم به معنی و مفهوم، شناسایی و آشنایی انواع پسوند فایل‌ها پرداختیم و در پایان این مقاله به شما پشنهاد می‌کنیم حتما مطلب فایل odt چیست را مطالعه کنید. امیدواریم از آموزش پسوند فایل چیست از جت تک لذت برده باشید!


مطالب مرتبط:


 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا