آموزش نصب فایل RPM در لینوکس |فایل RPM چیست؟

آیا یک فایل RPM دانلود کردید و مطمئن نیستید که چیست یا با آن چه کار کنید؟ یا شاید در حین نصب فایل RPM در لینوکس به مشکل خورده‌اید؟ این یکی از انواع فایل‌هایی است که برای نصب برنامه‌ها در توزیع‌های مبتنی بر لینوکس Red Hat Enterprise استفاده می‌شود، و ما در جت تک نحوه استفاده از آنها را به شما نشان خواهیم داد.

فایل RPM چیست؟

فایل‌های RPM با پسوند «.rpm» به پایان می‌رسند. RPM مخفف Red Hat Package Management System است و برای نصب برنامه‌ها در توزیع‌های مبتنی بر لینوکس Red Hat Enterprise مانند RHEL، Fedora و CentOS استفاده می‌شود. این شبیه به بسته DEB است که برای نصب برنامه‌ها در توزیع‌های مبتنی بر دبیان مانند اوبونتو و مشتقات آن مانندPop!_OS ، Linux Mint و Zorin OS استفاده می‌شود.

اگر از ویندوز به لینوکس مهاجرت کرده‌اید، ممکن است وسوسه شوید که فایل‌های RPM را مشابه فایل‌های EXE ببینید، اما اینطور نیست. فایل های RPM حاوی عناصر مورد نیاز برای نصب برنامه هستند، در حالی که فایل های EXE خود برنامه های اجرایی هستند.

حتی فایل‌های RPM برای توزیع‌های مبتنی بر RHEL هستند، از نظر فنی امکان نصب فایل‌های RPM در اوبونتو با استفاده از برنامه‌ای به نام Alien وجود دارد.

آموزش نصب فایل های RPM

دو راه برای نصب فایل‌های RPM بر روی یک توزیع مبتنی بر RHEL وجود دارد: استفاده از رابط کاربری گرافیکی (رابط کاربری گرافیکی) در دسک‌تاپ و استفاده از ترمینال. بیایید هر دو روش را مرور کنیم تا بتوانید بهترین را برای خود انتخاب کنید. توجه داشته باشید که ما از فدورا لینوکس در عکس های آموزشی خود استفاده خواهیم کرد.

نصب فایل های RPM روی دسکتاپ

پکیج RPM برنامه مورد نظر برای نصب را دانلود کنید. بیایید Slack را برای این آموزش نصب کنیم.

روی فایل دانلود شده دوبار کلیک کنید تا محتویات آن در مرکز نرم افزار فدورا بارگیری شود.

بر روی دکمه “نصب” کلیک کنید.

رمز عبور خود را تایپ کرده و Enter را بزنید.

و برنامه شما شروع به نصب روی دسکتاپ لینوکس شما می کند.

نصب فایل های RPM در ترمینال

اگر ترجیح می دهید از خط فرمان (همچنین به عنوان ترمینال شناخته می شود) استفاده کنید، می توانید یک پکیج RPM را با استفاده از rpm دستور نصب کنید.

ابتدا از دستور cd برای ورود به دایرکتوری که فایل RPM شما در آن قرار دارد استفاده کنید. از طرف دیگر، می توانید با استفاده از برنامه FIles به محل فایل دانلود شده بروید. در هر نقطه از پوشه کلیک راست کرده و روی “Open in Terminal” کلیک کنید.

نصب فایل RPM در لینوکس

دستور زیر را کپی و پیست کنید و اینتر را بزنید.

sudo rpm -i “package_name.rpm”

مطمئن شوید که “package_name.rpm” را با نام واقعی پکیجی که در حال نصب هستید جایگزین کنید. در اینجا یک مثال زده شده است.

sudo rpm -i slack-4.23.0-0.1.fc21.x86_64.rpm

اگر در کپی کردن نام پکیج مشکل دارید، می توانید چند کلمه اول نام پکیج را تایپ کرده و برای تکمیل خودکار Tab را فشار دهید. همچنین، می‌توانید فایل RPM را در ترمینال بکشید و رها کنید. سپس، Enter را فشار دهید.

قبل از اینکه دوباره Enter را فشار دهید از شما خواسته می شود رمز عبور خود را وارد کنید. پس از نصب فایل RPM، برنامه اکنون باید در لیست برنامه ها ظاهر شود.

همچنین می‌توانید با آموزش نصب فایل DEB در لینوکس اطلاعات بیشتری را فرا بگیرید. امیدواریم از آموزش نصب فایل RPM در لینوکس در جت تک لذت برده باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا