مک آدرس چیست و MAC Address چگونه کار می کند؟

اگر تا به حال سعی کرده اید دستگاه های موجود در شبکه را شناسایی کنید یا یک دستگاه بلوتوث نزدیک را جستجو کنید، به احتمال زیاد با آدرس های MAC سروکار داشته اید. اما آنها دقیقا چه هستند و چه تفاوتی با آدرس های IP دارند؟در ادامه با مقاله مک آدرس چیست از جت تک همراه باشید!

مک آدرس چیست؟

چندین عنصر سخت افزاری و نرم افزاری هر روز با هم کار می کنند تا ما را به اینترنت متصل کنند و داده ها را به دستگاه هایمان دریافت کنند. دستگاه‌های سخت‌افزاری مانند روترها و کابل‌ها داده‌های مورد نیاز ما را منتقل می‌کنند، در حالی که نرم‌افزارهایی مانند پروتکل دروازه مرزی (BGP) و آدرس‌های پروتکل اینترنت (IP) بسته‌های داده را به آن دستگاه‌ها و از آن‌ها هدایت می‌کنند. بدون همکاری هر دو، نمی‌توانستیم آنلاین شویم.

مک آدرس چیست MAC Address -جت تک

یکی از این عناصر حیاتی آدرس کنترل دسترسی رسانه (MAC) است. آدرس‌های مک با دستگاه‌های خاصی مرتبط هستند و توسط سازنده به آن‌ها اختصاص داده می‌شوند.

نام های دیگری که برای آدرس های MAC استفاده می شود عبارتند از:

  • آدرس سخت افزار شبکه
  • آدرس سوخته (BIA)
  • آدرس حقیقی
  • آدرس سخت افزار اترنت (EHA)
  • اتصالات Wi-Fi، بلوتوث و اترنت همگی از آدرس‌های مک استفاده می‌کنند.

آدرس‌های مک با کارت موجود در دستگاه شما کار می‌کنند که به آن اجازه می‌دهد به‌صورت بی‌سیم به اینترنت متصل شود که به آن کنترلر رابط شبکه (NIC) می‌گویند. آدرس‌های MAC برای تشخیص اینکه کدام دستگاه در شبکه محلی شما است استفاده می‌شود تا داده‌ها به رایانه شما و نه تلفن هوشمند هم اتاقی شما ارسال شود.

آدرس های مک همیشه یک عدد هگزادسیمال 12 رقمی هستند و اعداد هر دو رقم با دو نقطه یا خط فاصله از هم جدا می شوند. بنابراین یک آدرس مک به عنوان مثال 2c549188c9e3، 2C:54:91:88:C9:E3 یا 2c-54-91-88-c9-e3 نمایش داده می شود.


مطلب مرتبط: Finder در مک چیست؟


سازندگان آداپتورهای شبکه بزرگ مانند Dell و Cisco اغلب شناسه های خود را که شناسه منحصر به فرد سازمانی (OUI) نامیده می شود، در آدرس مک دستگاه هایی که می سازند کد می کنند. آنها همیشه شش رقمی اول هستند. برای مثال Dell’s 00-14-22 است.

مک آدرس چگونه کار می کند؟

هنگامی که بسته های داده از اینترنت به روتر شما می رسد، آن روتر باید بتواند آنها را به دستگاه مناسب در شبکه خود ارسال کند. این کار را با استفاده از آدرس های مک انجام می دهد و یک آدرس IP خصوصی را به هر دستگاه متصل به شبکه بر اساس آدرس مک آن دستگاه اختصاص می دهد. این با آدرس IP که ارائه دهنده خدمات اینترنت شما (ISP) به شما اختصاص می دهد متفاوت است – این آدرس IP عمومی شما است.

روتر شما درخواست‌های داده‌های خروجی را ردیابی می‌کند تا زمانی که داده‌ها برمی‌گردند، می‌تواند IP خصوصی صحیح را به بسته‌های داده متصل کند، سپس آنها را به هر آدرس مک دستگاهی که با آن IP خصوصی مطابقت دارد ارسال کند.

دستگاه ها می توانند بیش از یک آدرس مک داشته باشند زیرا برای هر مکانی که می توانند به اینترنت متصل شوند، یک آدرس مک دریافت می کنند. برای مثال، اگر لپ‌تاپ شما دارای پورت اترنت و Wi-Fi باشد ، آدرس‌های مک متفاوتی برای اتصال Wi-Fi و اتصال اترنت خواهد داشت. بلوتوث همچنین از آدرس مک خود استفاده می کند.

آدرس های مک چگونه استفاده می شوند؟

روتر بی‌سیم شما علاوه بر ارسال داده‌های شما به مکان مناسب، از آدرس‌های مک نیز برای ایمن کردن اتصال شما با پذیرش ترافیک از دستگاه‌هایی با آدرس‌های مک که می‌شناسد استفاده می‌کند. این فیلترینگ مک نامیده می شود.

آدرس های مک همچنین می توانند توسط تکنسین ها برای عیب یابی مشکلات اتصال در شبکه استفاده شوند . از آنجایی که آنها برای هر دستگاه سخت افزاری منحصر به فرد هستند، تشخیص دقیق اینکه کدام قطعه از سخت افزار متصل به شبکه در حال ارسال و دریافت داده با نگاه کردن به آدرس مک است، آسان تر است. از آنجا، آنها می توانند ببینند که کدام دستگاه در اتصال با مشکل مواجه است.

چگونه آدرس MAC خود را پیدا کنم؟

اگر نیاز به پیدا کردن آدرس MAC برای دستگاه خود دارید، معمولاً می توانید با رفتن به منوی تنظیمات این کار را انجام دهید. می‌توانید راهنمای ما را برای یافتن آدرس‌های MAC در دستگاه ویندوز خود، چه از طریق برنامه تنظیمات یا از طریق خط فرمان یا CMD، دنبال کنید.

همچنین یافتن آدرس مک در رایانه Mac آسان است . در System Preferences روی نماد Network کلیک کنید، رابطی را که می خواهید استفاده کنید انتخاب کنید، سپس روی Advanced کلیک کنید. آدرس MAC را در زیر تب Hardware مشاهده خواهید کرد.


مطلب مرتبط: آموزش فعال کردن DNS از طریق HTTPS در ویندوز 11


بسیاری از دستگاه‌های دیگر، از جمله تلویزیون‌های هوشمند، کنسول‌های بازی و تلفن‌های هوشمند دارای آدرس MAC خاص خود هستند که می‌توانید آنها را پیدا کنید. در صورت تمایل، این امکان نیز وجود دارد که آدرس MAC خود را تغییر دهید یا “جعل” کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا