متاورس چیست؟صفر تا صد آینده Metaverse

مدیران عامل فناوری مدام در مورد “متاورس” صحبت می کنند. مارک زاکربرگ اصرار دارد که فیسبوک به جای یک شرکت رسانه های اجتماعی به عنوان یک “شرکت متاورس” دیده می شود، به طوری که نام شرکت را “متا” تغییر داد. ساتیا نادلا اعلام می کند که مایکروسافت در حال ایجاد یک “پشته متاورس” برای شرکت است. با شروع Snow Crash، ماجرا را توضیح خواهیم داد.

ریشه های “متاورس”: تصادف برفی

نیل استفنسون، نویسنده، اصطلاح «متاورس» را در رمان سقوط برفی، یک رمان سایبرپانک دیستوپیایی که در سال 1992 منتشر شد، ابداع کرد.

در رمان، متاورس نوعی دنیای مجازی سه بعدی است. این فقط یک بازی واقعیت مجازی نیست، بلکه یک دنیای مجازی پایدار و مشترک است. یا بهتر است بگوییم، متاورس یک جهان کامل از فضاهای مجازی مشترک است که ظاهراً به هم مرتبط هستند که اساساً می توانید بین آنها از راه دور منتقل کنید.

اگر فکر می‌کنید همه اینها کمی شبیه Ready Player One یا نسخه پیشرفته‌تر Second Life به نظر می‌رسد ، حق با شماست.


مطلب مرتبط: فضای ذخیره سازی ابری چیست؟


در واقع، در سال 2011، استفنسون به فوربس گفت که بازی های ویدیویی مانند World of Warcraft را به عنوان متاورس واقعی می بیند: جهان های مجازی که می توانید با دوستان خود در آنها زندگی کنید. در سال 2021، بازی هایی مانند Minecraft و Fortnite شاید به چشم انداز متاورژنی که او پیش بینی کرده بود نزدیک تر باشند.

آیا متاورس فقط به واقعیت مجازی تغییر نام داده است؟

تعداد زیادی هدست واقعیت مجازی عالی وجود دارد. ما Oculus Quest 2 را دوست داریم. این آینده واقعیت مجازی است و بازی‌های VR مانند Beat Saber به شما می‌فروشند که چرا واقعیت مجازی می‌تواند عالی باشد.

اما بیایید صادق باشیم: وقتی مارک زاکربرگ در مورد متاورس صحبت می‌کند، بخشی از پازل فقط میل به تغییر برند واقعیت مجازی است. نه، این فقط اجرای بازی‌ها یا برنامه‌های اجتماعی روی هدست واقعیت مجازی Oculus نیست: دسترسی به متاورس است!

در سال 2017، استفنسون این مورد را برای Vanity Fair مطرح کرد و به این نکته اشاره کرد که واقعیت مجازی (VR) و نه واقعیت افزوده (AR) برای این نوع دید ضروری است:

اگر در یک برنامه AR هستید، همان جایی هستید که هستید. شما در محیط فیزیکی خود هستید، همه چیز را در اطراف خود به طور معمول می بینید، اما چیزهای دیگری نیز اضافه می شود. بنابراین VR این توانایی را دارد که شما را به یک مکان تخیلی کاملاً متفاوت ببرد – چیزی که در متاورس در Snow Crash توضیح داده شده است. وقتی به Metaverse می روید، در خیابان هستید، در خورشید سیاه هستید و اطراف شما ناپدید می شود. در این کتاب، هیرو در یک کانتینر حمل و نقل کهنه زندگی می کند، اما وقتی به متاورس می رود، یک معامله بزرگ است و به املاک و مستغلات فوق العاده بالا دسترسی دارد.

شاید متاورس فقط “Web 2.0” جدید باشد

پس آیا متاورس همین است؟ یک شبیه‌سازی دیجیتال جایگزین بزرگ که از طریق هدست‌های واقعیت مجازی به آن دسترسی داریم، جایی که می‌توانیم وانمود کنیم که زندگی خوبی داریم در حالی که در «کانتینرهای حمل‌ونقل فرسوده» زندگی می‌کنیم و مانند رمان، جهان اطرافمان خراب می‌شود؟


مطلب مرتبط: فناوری No-Code چیست؟


نه نه، البته نه – به هر حال طبق گفته مارک زاکربرگ. در اینجا چیزی است که او به The Verge گفت :

متاورس چشم اندازی است که بسیاری از شرکت ها کل صنعت را در بر می گیرد. شما می توانید در مورد آن به عنوان جانشین اینترنت تلفن همراه فکر کنید … می توانید در مورد متاورس به عنوان یک اینترنت تجسم یافته فکر کنید، جایی که به جای صرفاً مشاهده محتوا در آن هستید. و احساس می‌کنید در کنار افراد دیگر حضور دارید، انگار در مکان‌های دیگری هستید، تجربه‌های متفاوتی دارید که لزوماً نمی‌توانید در یک برنامه یا صفحه وب دو بعدی انجام دهید، مثلاً رقصید… من فکر می‌کنم بسیاری از مردم، وقتی به فراجهان فکر می‌کنند، فقط به واقعیت مجازی فکر می‌کنند  که فکر می‌کنم بخش مهمی از آن خواهد بود… اما متاورس فقط واقعیت مجازی نیست. در تمام پلتفرم‌های محاسباتی مختلف ما قابل دسترسی خواهد بود. واقعیت مجازی و واقعیت افزوده، اما رایانه شخصی و همچنین دستگاه های گوشی همراه و کنسول های بازی…

زاکربرگ به همین منوال ادامه می‌دهد و اصرار می‌ورزد که «متاورس» چیز بزرگ بعدی خواهد بود و «در حدود پنج سال آینده» فیسبوک به‌جای رسانه‌های اجتماعی به‌عنوان «یک شرکت متاورس» دیده خواهد شد.

بروز رسانی: از آن زمان، فیسبوک نام خود را به متا تغییر داده است. این یک راه برای اطمینان از اینکه شما به عنوان یک شرکت متاورس دیده می شوید، است!

از نظر زاکربرگ و دیگر مدیران عامل فناوری، به نظر می‌رسد که مفهوم “متاورس” با “وب 2.0” اشتراک بیشتری دارد. این یک دسته از فناوری های جدید است: هدست های VR! حضور! دنیاهای دیجیتالی ماندگار! تصور کنید در حالی که از خانه کار می کنید یک جلسه اداری در واقعیت مجازی داشته باشید. اما نگران نباشید، می توانید از هدست واقعیت مجازی اجتناب کنید و اگر دوست دارید فقط در لپ تاپ خود شرکت کنید!


مطلب مرتبط: اوبونتو چیست؟


وقتی متوجه می‌شوید که فیسبوک مالک Oculus است، تمایل این شرکت برای ایجاد یک پلتفرم مبتنی بر واقعیت مجازی آینده بسیار منطقی است.

مایکروسافت و دوقلوهای دیجیتال

به نظر می‌رسد که دیدگاه مایکروسافت از متاورس به شکل صحبت‌های پرمخاطب و پر سر و صدا در مورد «دوقلوهای دیجیتال» و «همگرایی فیزیکی با دیجیتال» با «واقعیت ترکیبی» است. ابر Azure مایکروسافت می تواند این کار را انجام دهد! ممنون از توجه‌تون به جت تک.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا