فناوری No-Code چیست؟|آشنایی با ابزار بدون کد

هر کسی که علاقه مند به آینده نرم افزار و نحوه تعامل ما با رایانه ها در چند سال آینده باشد، با چیزی به نام پلتفرم های “بدون کد No-Code” مواجه شده است با خط فاصله یا بدون خط فاصله، No-Code فقط آینده نیست و در حال حاضر در دسترس است.در ادامه مقاله‌‎ی فناوری No-Code با جت تک همراه باشید!

فناوری No-Code یا بدون کد چیست؟

در ساده ترین حالت، بدون کد No-Code دقیقاً همان چیزی است که به نظر می رسد: برنامه نویسی بدون استفاده از کد – مهم نیست که آیا این به معنای وب سایت ها، برنامه های تلفن همراه، برنامه های کامل یا حتی فقط اسکریپت ها باشد. این بدان معناست که هر کسی، حتی نویسندگان فناوری بی‌اطلاع، می‌تواند چیزی را به صورت آنلاین یا روی لپ‌تاپ خود ایجاد کند و می‌تواند به طور منطقی فرض کند که کار می‌کند.

No-code اغلب به عنوان آینده کدنویسی مورد ستایش قرار می گیرد، به ویژه توسط شرکت هایی که آن را ارائه می دهند، و عباراتی مانند “دموکراتیزه کردن اینترنت” و “هر کسی می تواند سازنده باشد” در تبلیغات آنها استفاده می شود. با این حال، این ادعاها تا حدی حقیقت دارد.

چند سال پیش، اگر ایده ای برای یک بازی، برنامه یا برنامه واقعاً خوب داشتید، تنها راه برای زنده کردن آن این بود که یا کدنویسی را بدانید (و دعا کنید زبان برنامه نویسی مناسب را بلد باشید) یا مایل باشید. برای یادگیری در پرواز اگر پول داشتید، گزینه دیگری هم وجود داشت: کسی را استخدام کنید تا این کار را برای شما انجام دهد. تقریباً همین بود.


مطلب مرتبط: API چیست؟


این دیگر درست نیست: اکنون، به جای یادگیری یک زبان برنامه نویسی کامل (یا حتی چندین زبان)، فقط باید یاد بگیرید که یک برنامه چگونه کار می کند قبل از اینکه بتوانید روی هر چیزی که الهام گرفته اید کار کنید. در حالی که شما هنوز باید پشتکار و سخت کوش باشید، بار دانش فنی به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

ابزارهای بدون کد No-code چگونه کار می کنند؟

این ما را به چیزی می‌رساند که زیاد درباره آن صحبت نمی‌شود: اگرچه ابزارهای بدون کد جمع‌آوری یک برنامه یا وب‌سایت را آسان‌تر می‌کنند، اما آن را بدون دردسر نمی‌کنند. حتی ساده‌ترین ابزارها نیز نیازمند این هستند که بفهمید چگونه کار می‌کنند، و اغلب لازم است کمی در مورد نحوه عملکرد فناوری نیز بدانید. یک مثال این است که بدانید اینترنت در هنگام ایجاد یک وب سایت چگونه کار می کند .

گفته می‌شود، حتی اگر زمان و تلاش لازم برای یادگیری برنامه‌نویسی را در نظر نگیرید، هنوز بسیار ساده‌تر از جمع‌آوری یک برنامه از ابتدا است.

به جای استفاده از رابط خط فرمان یا IDE با متن رنگی آن، ابزار ترین بدون کد به جای یک رابط کشیدن و رها کردن، و یا قرار دادن کلمه استفاده کنید مانند شما ممکن است از مدرسه به یاد داشته باشید.

فناوری No-Code چیست؟-جت تک

با وجود اینکه اطلاعات را وارد می کنید، چیزی که اتفاق می افتد این است که ابزار بدون کد ورودی ساده شده شما را به کد “واقعی” در باطن تبدیل می کند، شبیه به یک مفسر. شما ممکن است به پایتون یا C++ یا هر زبان برنامه نویسی دیگری که نوع برنامه شما نیاز دارد صحبت نکنید، اما مفسر شما صحبت می کند.

نمونه هایی از پلتفرم های فناوری بدون کد No-Code

موارد بالا ممکن است کمی انتزاعی به نظر برسند، بنابراین بیایید به چند نمونه از پلتفرم‌های بدون کد بپردازیم تا ایده‌ای در مورد کارهایی که می‌توانند انجام دهند به دست آورید.

سازندگان وب سایت

احتمالاً برخی از محبوب ترین ابزارهای فناوری بدون کد No-Code، سازندگان وب سایت هستند. بسیاری از افراد و کسب و کارهای کوچک سایت های ساده خود را با استفاده از سرویسی مانند Wix یا Squarespace ایجاد کرده اند ، چیزی که حتی یک دهه پیش غیرقابل تصور بود. در آن زمان، حداقل باید HTML و CSS را بدانید.

فناوری No-Code چیست؟|آشنایی با ابزار-جت تک

اکنون می‌توانید در عرض چند ساعت صفحه‌ای با ظاهری زیبا داشته باشید، البته اگر با این برنامه راحت باشید، کمتر، و این فقط یک صفحه ثابت نخواهد بود. اکثر سازندگان وب سایت دارای انواع پلاگین های جالب هستند، از دکمه های ثبت نام در خبرنامه تا فروشگاه های اینترنتی کامل. تعجب خواهید کرد که چگونه بسیاری از مشاغل حرفه ای از این ابزارهای مفید استفاده می کنند.

ابزارهای اتوماسیون

بخش بزرگ دیگری از بازار بدون کد شامل ابزارهای اتوماسیون مانند Zapier یا IFTTT است . به نوعی، اینها احتمالاً بهترین مقدمه برای نحوه کار بدون کد هستند زیرا بسیار ساده هستند. در بیشتر موارد، تنها کاری که آنها انجام می دهند این است که اجازه می دهند یک برنامه با برنامه دیگر صحبت کند.


مطلب مرتبط: اوبونتو چیست؟


برای مثال، می‌توانید آن را طوری تنظیم کنید که هر بار که سندی را در Dropbox ایجاد می‌کنید، پیامی در Slack ارسال شود یا برعکس. یکی دیگر از برنامه های محبوب استفاده از آن برای پشتیبان گیری از عکس است. بنابراین هر بار که در یک عکس فیسبوک تگ می شوید، یک نسخه به Dropbox شما ارسال می شود.

اگرچه ممکن است ابتدایی به نظر برسد، اما ابزارهای اتوماسیون هم برای افراد و هم برای شرکت ها صرفه جویی زیادی در زمان دارند. آنها نیاز به انجام برخی کارها را به صورت دستی حذف می کنند و با خودکار کردن آنها، اطمینان حاصل می کنند که هرگز انجام آن عمل را فراموش نخواهید کرد. اگر هرگز آنها را امتحان نکرده اید، باید، آنها بسیار سرگرم کننده هستند.

ابزارهای توسعه

آخرین مجموعه ای از ابزارهای بدون کد که به آنها اشاره خواهیم کرد کمی سخت است: ما هر ابزاری را که می تواند یک برنامه یا برنامه بسازد، چه برای دسکتاپ یا موبایل، گنجانده ایم. این یک مقوله بزرگ است و ما نمی توانیم همه چیز را لمس کنیم، اما به طور خلاصه، این روزها تقریباً هر نوع برنامه ای را می توان بدون استفاده از کد ساخت.

به عنوان مثال، می‌توانید با استفاده از برنامه‌ساز مانند AppyPie یا NativeScript یک برنامه ساده برای Android یا iOS بچینید یا حتی با استفاده از پلتفرمی مانند Unity یا Unreal Engine بازی‌های کامل بسازید . به نظر می رسد تعداد بی پایانی از ابزارهای بدون کد No-Code جدید هر ماه منتشر می شوند که خواسته های خاص و موقعیت های خاص افراد را برآورده می کنند. فقط برای یک مرور کلی، این لیست را توصیه می کنیم .

محدودیت ها و معایب فناوری بدون کد No-Code

با این حال، همه آنچه گفته شد، بدون کد No-Code قطعاً محدودیت هایی دارد. به طور کلی، هر چه چیزی که می‌سازید پیچیده‌تر باشد، ابزاری که استفاده می‌کنید پیچیده‌تر است. به عنوان مثال، یک اسکریپت ساده که یک فایل Dropbox را در Google Drive کپی می کند، می تواند تنها در چند دقیقه جمع شود. اگر تعداد زیادی واجد شرایط اضافه کنید (مثلاً بدون فایل تصویری یا بدون فایل زیر 2 مگابایت) پس آماده باشید که مانند یک برنامه نویس فکر کنید.

بسیاری از برنامه هایی که ذکر کردیم از بسیاری از اصول اساسی زبان های برنامه نویسی بصری مانند Scratch استفاده می کنند . اگرچه آنها به طور کلی روش خوبی برای بچه ها برای یادگیری برنامه نویسی به جای زبان های کامل در نظر گرفته می شوند، اما هنوز هم برنامه نویسی است و شما باید با این طرز فکر سازگار شوید.

فناوری No-Code |آشنایی با ابزار بدون کد-جت تک

به عنوان مثال هنگام ایجاد یک اسکریپت، باید به طور متوالی فکر کنید” اگر این اتفاق بیفتد، پس آن اتفاق می افتد .” این به اندازه کافی ساده است، اما شما باید به اثرات ضربه‌ای نیز توجه داشته باشید، به‌ویژه زمانی که زنجیره‌ای از عبارات شرطی می‌سازید.

این بیشتر جنبه انتزاعی آن است، یک جنبه عملی نیز وجود دارد: هرچه بیشتر در مورد برنامه نویسی بدانید، کار کردن با این ابزارها آسان تر است. سازندگان وب سایت یک مثال عالی هستند: در حالی که ساختن سایت را بدون دانستن هیچ CSS یا HTML آسان می کنند، اگر این کار را انجام دهید کار با آنها بسیار آسان تر است. همچنین می توانید جزئیاتی را که دوست ندارید تغییر دهید.


مطلب مرتبط: مک آدرس چیست؟


همین امر در مورد برنامه‌های بسیار پیچیده‌تر دوچندان می‌شود: یک برنامه‌نویس می‌تواند با Unity کارهای بیشتری نسبت به نویسنده فناوری بدون سرنخ فوق‌الذکر انجام دهد و همچنین یاد می‌گیرد که برنامه را خیلی سریع‌تر مدیریت کند.

نتیجه گیری:

نتیجه این است که، در حالی که بدون کد یک اختراع عالی است که اینترنت را از بسیاری جهات تغییر می دهد، برنامه نویسان به این زودی ها از بین نخواهند رفت. اگر واقعاً می‌خواهید سازنده باشید، همچنان می‌خواهید نحوه کدنویسی را یاد بگیرید.امیدواریم از مقاله فناوری بدون کد از جت تک لذت برده و با ابزار No-Code آشنا شده باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا