فایل ODT چیست؟ چگونه می توان فایل OpenOffice Document را باز کرد؟

اگر اغلب اوقات با فایل های آفیس کار می کنید، ممکن است با یک سند ODT برخورد کرده باشید. ممکن است شخصی یکی را به جای یک فایل DOCX به اشتراک گذاشته باشد . ما در جت تک توضیح خواهیم داد که فایل های ODT چیست و چگونه یکی را باز می کنید.

فایل ODT چیست؟

فایلی با پسوند odt یک فایل OpenOffice Document است. این اسناد معمولاً با استفاده از برنامه‌هایی مانند Apache OpenOffice Writer و LibreOffice Writer ایجاد می‌شوند ، پردازشگرهای کلمه قابل مقایسه با Microsoft Word و Google Docs. فایل‌های ODT مشابه فرمت‌های فایلی هستند که با استفاده از وزد ایجاد می‌شوند، مانند DOCX و DOC. آنها حاوی متن قالب بندی شده، تصاویر، پیوندها و اطلاعات صفحه هستند که برای ایجاد و چاپ سند استفاده می شوند.

فایل‌های ODT بخشی از استاندارد Open Document Format (ODF) هستند که به عنوان OpenDocument نیز شناخته می‌شوند. سایر پسوندهای فایل ODF عبارتند از OpenDocument Sheets (ODS) برای صفحات گسترده و OpenDocument Presentations (ODP) برای نمایش اسلاید. این فایل ها به طور گسترده ای با سایر مجموعه های آفیس سازگار هستند و به راحتی به انواع فایل های مختلف تبدیل می شوند.

نحوه باز کردن یک فایل ODT

راه های مختلفی برای باز کردن فایل ODT وجود دارد. بهترین راه برای باز کردن یک فایل ODT و حفظ تمام قالب بندی های آن استفاده از برنامه های آفیس با سازگاری بومی ODF است. اینها شامل مجموعه Apache OpenOffice و مجموعه LibreOffice منشعب می شود که برنامه های تقریبا مشابهی هستند.

تفاوت اصلی در مالکیت و توسعه آنهاست. OpenOffice متعلق به Apache است و سابقه ای در حال رشد توسعه داشته است، در حالی که LibreOffice منبع باز یا اپن سورس است و به طور فعال نگهداری می شود. در مقایسه ما می توانید با این دو برنامه آفیس آشنا شوید .

اگر از Microsoft Office استفاده می کنید، می توانید فایل های ODT را با استفاده از Microsoft Word باز کنید. در حالی که احتمالاً به سازگاری کامل نخواهید رسید، می توانید کاملاً نزدیک شوید. با انتشار آفیس 2021 مجموعه مایکروسافت، از جمله ورد را با پشتیبانی بهتر از جدیدترین استاندارد OpenDocument 1.3 ارتقا داد. بهبودها شامل پشتیبانی بهتر از شماره صفحات، سرصفحه ها و پاورقی ها و کنترل محتوا بود.

همچنین می‌توانید فایل‌های OpenDocument را از طریق مجموعه‌های آفیس دیگر با درجات مختلف سازگاری باز کنید. Google Docs به شما امکان می دهد یک فایل ODT را به عنوان سند Google Docs باز کنید و مستقیماً آن را ویرایش کنید.

Google Docs همچنین به شما امکان می دهد اسناد را به فایل های ODT صادر کنید. همچنین می توانید فایل های ODT را با استفاده از Corel WordPerfect باز کنید. اگر از Mac استفاده می‌کنید، می‌توانید از برنامه Mac بومی LibreOffice یا NeoOffice استفاده کنید که یک شاخه OpenOffice و LibreOffice است که به طور خاص برای macOS توسعه یافته است.

اگر می‌خواهید یک فایل ODT را در یک دستگاه تلفن همراه باز کنید، می‌توانید Collabora Office مجموعه اداری مبتنی بر LibreOffice را که در iOS و اندروید موجود است را بررسی کنید که این بالاترین سطح سازگاری ممکن را تضمین می کند. بسیاری از نمایش‌دهنده‌های اسناد و مجموعه‌های اداری در اپ استور و فروشگاه گوگل پلی در دسترس هستند، که برخی از آنها می‌توانند فایل‌های ODT را برای اهداف کلی باز کنند.

چگونه یک پرونده ODT را تبدیل کنیم؟

فایل ODT چیست؟-جت تک

تبدیل فایل های ODT بسیار ساده است. اگر یک فایل ODT در Microsoft Word یا LibreOffice Writer باز دارید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که “Save As” را انتخاب کرده و آن را در قالب دلخواه خود ذخیره کنید. می‌توانید همه انواع فایل‌های پردازش کلمه استاندارد، مانند DOCX، XML یا HTML را انتخاب کنید.

همچنین می‌توانید یک فایل ODT را با باز کردن آن در مجموعه Google Docs به یک سند گوگل مبتنی بر cloud یا ابر تبدیل کنید. بسیار شبیه وارد کردن یک فایل DOCX، این کار بلافاصله آن را به فایلی تبدیل می‌کند که از طریق Google Docs قابل ویرایش است. همچنین می‌توانید آن را به فرمت‌های صادراتی موجود Google Docs مانند DOCX و PDF صادر کنید.

همچنین می توانید یک فایل ODT را با استفاده از هر مجموعه آفیس به فرمت فایل دائمی مانند PDF تبدیل کنید. در Microsoft Office یا LibreOffice، می‌توانید مستقیماً یک فایل را به عنوان PDF ذخیره کنید یا از یک درایور PDF مانند Microsoft Print-to-PDF یا Adobe Acrobat استفاده کنید. می توانید از گزینه های چاپ برای تنظیم مواردی مانند اندازه صفحه، حاشیه ها و انتخاب صفحه استفاده کنید.

نحوه شروع استفاده از فرمت های OpenOffice

چگونه می توان فایل OpenOffice Document را باز کرد؟-جت تک

فرمت های فایل OpenDocument به گونه ای ساخته شده اند که با مجموعه OpenOffice سازگاری بالایی داشته باشند. اگر می‌دانید که دائماً با فایل‌های ODF کار می‌کنید، باید Apache OpenOffice یا LibreOffice را در رایانه خود دانلود کنید. این هر دو برنامه رایگان با عملکرد مشابه مایکروسافت آفیس هستند.

یکی از مواردی که همیشه باید قبل از کار با فرمت های فایل در نظر بگیرید، قابلیت همکاری است. در حالی که مایکروسافت آفیس می‌تواند فایل‌های ODT را باز کند و OpenOffice Writer می‌تواند فایل‌های DOCX را باز کند، تبدیل‌های کاملی نخواهند داشت. برای اطمینان از حداکثر سازگاری، با تیم خود هماهنگ کنید و تا آنجا که ممکن است در قالب یک فایل کار کنید.

امیدواریم از این آموزش در جت تک لذت برده باشید و با مفهوم فایل ODT آشنا شده باشید و بدانید که چطور می‌شود فایل OpenOffice Document را باز کرد. اگر می‌خواهید با پسوند فایل چیست و انواع آنها آشنا شوید این مطلب را از دست ندهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا