تفاوت CPU و GPU در چه چیزهایی است؟

اگر تا به حال کامپیوتر خود را ساخته باشید یا حتی در مورد آن مطالعه کرده باشید، متوجه خواهید شد که یک CPU و یک GPU دو چیز کاملا متفاوت هستند. اما دقیقاً چه تفاوتی وجود دارد و در عمل چگونه کار می کنند؟

تفاوت CPU و GPU

CPU و GPU چیست؟

پاسخ کوتاه این است که CPU که مخفف واحد پردازش مرکزی است، اگرچه “پردازنده” نیز نامیده می شود، رایانه شما را اجرا می کند. این هاب مرکزی برای دستگاه شما است و تمام فرآیندهایی را که باعث می شود آن را تیک بزنید مدیریت می کند. اگر CPU ندارید، بدانید که کامپیوتری هم ندارید?.

GPU یا واحد پردازش گرافیکی که «کارت گرافیک» نیز نامیده می شود، گرافیک های نمایش داده شده روی صفحه نمایش شما را اجرا می کند. پردازنده‌های گرافیکی نیز برای عملکرد رایانه شما حیاتی هستند، بدون آن‌ها هیچ چیز روی صفحه نمایش شما نمایش داده نمی‌شود. با این حال، آنها همیشه نباید یک GPU مجزا باشند. بسیاری از CPU ها، به خصوص برای لپ تاپ ها، دارای GPU داخلی هستند.

با این حال، این کارت‌های گرافیکی یکپارچه، فضای زیادی ندارند. اگر می خواهید گرافیک های سطح بالا را برای بازی ها یا نرم افزارهای گرافیکی پیشرفته مانند مدل سازهای سه بعدی اجرا کنید، به یک GPU مجزا نیاز دارید. آنها فقط قدرت بسیار بیشتری دارند.

جایی که شما CPU ها را پیدا خواهید کرد

از آنجایی که یک CPU مرکزی است، همه جا وجود دارد: هیچ دستگاه دیجیتالی وجود ندارد که نداشته باشد. تلفن‌های هوشمند و دستگاه‌های هوشمند عموماً دارای گوشی‌های بسیار کوچکی هستند که توان محاسباتی زیادی را از بین نمی‌برند، در حالی که ابررایانه‌ها شبکه‌های عظیمی از CPU دارند که می‌توانند محاسباتی را انجام دهند که باعث می‌شود گوشی شما در عرض چند دقیقه دود کند.


مطلب مرتبط: اوبونتو چیست؟


پردازنده های گرافیکی گسسته بسیار تخصصی تر هستند. آنها عموماً فقط در لپ‌تاپ‌ها و رایانه‌های شخصی عرضه‌شده در گیمرها یافت می‌شوند. در واقع، آنها جزو بزرگترین‌های بازار هستند زیرا امروزه بیشتر بازی‌های برتر به قدرت محاسباتی گرافیکی جدی نیاز دارند. هنرمندان بصری دیگر خریداران بزرگ پردازنده‌های گرافیکی هستند، زیرا باید تصاویر را سریع و با جزئیات ارائه کنند، کاری که یک GPU ادغام شده در یک CPU نیز نمی‌تواند انجام دهد.

با این حال، این فقط گیمرها و هنرمندان نیستند که از GPU استفاده می کنند. به دلایلی که به زودی به آنها خواهیم پرداخت، آنها همچنین در یادگیری ماشینی و استخراج ارزهای دیجیتال بسیار استفاده می شوند.

چگونه یک CPU در مقابل GPU کار می کند؟

CPU و GPU به دلیل نحوه ساختشان کارهای متفاوتی انجام می دهند. یک CPU فرآیندها را به صورت سریال، به عبارت دیگر، یکی پس از دیگری، روی هر یک از هسته های خود اجرا می کند. اکثر پردازنده ها دارای 4 تا 8 هسته هستند، اگرچه CPU های سطح بالا می توانند تا 64 هسته داشته باشند.

هنگامی که رایانه در حال اجرا است، هر هسته فرآیندی را کم و بیش به تنهایی اجرا می کند، مانند ثبت ضربه های کلید هنگام تایپ کردن. در حالی که این کار را انجام می‌دهد، هسته‌های دیگر تمام فرآیندهای دیگری را که می‌بینید در Task Manager ویندوز شما اجرا می‌شوند مدیریت می‌کنند (یا در انتظار اجرا خواهند ماند). از آنجایی که وظایف را به صورت سریال مدیریت می کند و سهم زیادی از قدرت پردازش خود را به هر کار اختصاص می دهد، با سرعت رعد و برق اجرا می شود  و بین اجرای فرآیندهای مختلف جابجا می شود.

یک GPU به روش های متفاوتی به محاسبات برخورد می کند. هنگامی که یک کار به آنها داده می شود، یک GPU آن را به هزاران کار کوچکتر تقسیم می کند و سپس همه آنها را به طور همزمان پردازش می کند و نه سریال. این باعث می‌شود که پردازنده‌های گرافیکی برای مدیریت فرآیندهای بزرگ که از بخش‌های کوچک زیادی مانند گرافیک‌های سه‌بعدی تشکیل شده‌اند، بسیار مناسب‌تر باشند.

به عنوان مثال، در یک بازی چیزی که می بینید اساساً یک میدان چند ضلعی است. هر چند ضلعی به طور جداگانه توسط پردازنده گرافیکی به طور همزمان پر می شود، و با در نظر گرفتن هزاران عدد از آنها، در واقع بسیار چشمگیر است که چگونه GPU های روان می توانند این کار را انجام دهند. شما حتی می‌توانید زمانی که پردازنده گرافیکی شما در حین بازی خراب می‌شود، آن را ببینید، زیرا بلوک‌های بزرگی از بافت‌ها روی صفحه نمایش خود دریافت می‌کنید.

زمان استفاده از CPU در مقابل GPU

از آنجایی که آنها بسیار متفاوت کار می کنند، CPU و GPU کاربردهای بسیار متفاوتی دارند. پردازش سریال چیزی است که باعث می شود کامپیوتر تیک بزند. اگر سعی کنید یک رایانه شخصی را با استفاده از فرآیندهای همزمان اجرا کنید، خیلی خوب کار نمی کند، زیرا تقسیم بندی تایپ یک مقاله یا اجرای یک مرورگر دشوار است. پردازنده‌ها می‌توانند انرژی زیادی را به چند کار اختصاص دهند، اما در نتیجه، آن وظایف را بسیار سریع‌تر انجام می‌دهند.


مطلب مرتبط: پسوند فایل چیست؟


از سوی دیگر، پردازنده‌های گرافیکی بسیار کارآمدتر از پردازنده‌ها هستند و بنابراین برای کارهای بزرگ و پیچیده با تکرار زیاد، مانند قرار دادن هزاران چند ضلعی بر روی صفحه، بهتر هستند. اگر سعی می‌کردید این کار را با یک CPU انجام دهید، اگر حتی کار می‌کرد، از کار می‌افتد.

پردازنده‌های گرافیکی فقط در مورد گرافیک نیستند

این ایده که CPU ها کامپیوتر را اجرا می کنند در حالی که GPU گرافیک را اجرا می کند تا چند سال پیش مطرح بود. تا آن زمان، به ندرت کارت گرافیکی برای چیز دیگری جز بازی یا پردازش بصری (گرافیک سه بعدی یا ویرایش تصویر و ویدیو) دیده اید.

با این حال، در چند سال اخیر به لطف دو تغییر مهم در نحوه استفاده ما از رایانه، این تغییر شدیدی داشته است. اولین مورد، یادگیری ماشینی است (که به آن یادگیری عمیق نیز گفته می شود)، که به دلیل نحوه مدیریت داده ها، به پردازش همزمان فشرده نیاز دارد.


مطلب مرتبط: فناوری بدون کد چیست؟


همانطور که این مقاله با جزئیات بسیار بیشتری توضیح می دهد، هر بیت اطلاعاتی که توسط یک الگوریتم یادگیری عمیق پردازش می شود از چندین فیلتر به نام وزن عبور می کند. با توجه به وجود فیلترهای زیاد و نقاط داده زیادی، اجرای این کار از طریق یک CPU برای همیشه طول خواهد کشید. یک GPU برای این کار بسیار مناسب تر است.

GPU و کریپتو ماینینگ

پردازنده‌های گرافیکی نیز به دلیل مشابهی هنگام استخراج ارز دیجیتال محبوب هستند. برای به دست آوردن سکه های جدید، معمولاً باید یک معادله رمزنگاری پیچیده را حل کنید که قفل بخش بعدی بلاک چین را باز می کند. Brute force کلمه کلیدی است، زیرا هرچه قدرت پردازش بیشتری را در یکی از این معادلات حل کنید، شانس بیشتری برای حل سریع آن خواهید داشت.

پردازنده‌های گرافیکی برتری دو برابری نسبت به پردازنده‌های مرکزی دارند، زیرا نه تنها می‌توانند به لطف کارآمدتر بودن، قدرت پردازش بیشتری را به ارمغان بیاورند، بلکه مجهز به پردازنده‌های ریاضی تخصصی به نام واحدهای منطقی حسابی (ALU) هستند. ALU ها به گرافیک کمک می کنند تا سریعتر ارائه شود، اما برای هر کسی که به دنبال حل مسائل پیچیده ریاضی است، موهبتی است.


مطلب مرتبط: فضای ذخیره سازی ابری چیست؟


در واقع، پردازنده‌های گرافیکی در بین ماینرهای کریپتو آنقدر محبوب شدند که باعث کمبود کارت‌های گرافیکی در سراسر جهان شدند، کمبودی که در زمان نگارش مقاله در دسامبر 2021 برای استفاده گیمرها به سختی کاهش می‌یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا