نحوه تغییر فرمت تاریخ در مایکروسافت اکسل

اکسل از همان قالب تاریخ استفاده می کند که تنظیمات سیستم کامپیوتر شما است. ممکن است بخواهید فرمت تاریخ ها را تغییر دهید تا کاربران در مناطق دیگر در دسترس تر باشند یا داده های خود را فشرده تر کنید.در ادامه آموزش نحوه تغییر و مرتب و سفارشی سازی فرمت تاریخ میلادی و شمسی در مایکروسافت اکسل با جت تک همراه باشید.

آموزش تغییر فرمت تاریخ در اکسل

برای شروع، صفحه گسترده اکسل را باز کنید که حاوی تاریخ هایی است که می خواهید دوباره قالب بندی کنید. سلول هایی را که هر تاریخ را نگه می دارند با کلیک کردن و کشیدن ماوس روی آنها انتخاب کنید.

آموزش تغییر فرمت تاریخ در اکسل-جت تک

پس از انتخاب، روی فلش رو به پایین در سمت راست کادر متنی در گروه Number در تب Home کلیک کنید.

یک منوی کشویی ظاهر می شود که دو گزینه قالب تاریخ برای انتخاب در این منو وجود دارد: تاریخ کوتاه (1/17/2021) و تاریخ طولانی (یکشنبه، 17 ژانویه 2021) می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید یا اگر قالب مورد نظر شما نیست، روی «فرمت‌های شماره بیشتر» در پایین منو کلیک کنید. با این کار پنجره Format Cells باز می شود و همچنین می توانید Ctrl+1 در ویندوز و Command+1 در مک را فشار دهید تا این پنجره باز شود.

اکنون در رده تاریخ پنجره Format Cells قرار خواهید گرفت. در گروه Type قالبی که می خواهید استفاده کنید را انتخاب کنید. اگر ترجیح می دهید یک قالب تاریخ را بر اساس نحوه قالب بندی تاریخ یک زبان و منطقه خاص انتخاب کنید، می توانید یک گزینه را از منوی کشویی Locale انتخاب کنید.

هنگامی که فرمت مورد نظر خود را انتخاب کردید روی “OK” در پایین پنجره کلیک کنید. تاریخ در سلول های انتخاب شده قبلی به قالب جدید تغییر می کند.

نحوه ایجاد، مرتب و سفارشی سازی فرمت تاریخ در اکسل

فرمت های مختلفی برای انتخاب وجود دارد، اما در صورت تمایل می توانید قالب تاریخ سفارشی خود را نیز بسازید. برای انجام این کار سلول هایی را که حاوی تاریخ هایی هستند که می خواهید قالب بندی کنید را با کلیک کردن و کشیدن مکان نما روی آنها انتخاب کنید.

سپس کلید های Ctrl+1 در ویندوز (Command+1 در مک) را فشار دهید تا پنجره Format Cells باز شود. شما به طور خودکار در دسته تاریخ قرار خواهید گرفت که در اینجا باید روی «سفارشی» در پایین لیست دسته کلیک کنید.

نحوه ایجاد و سفارشی سازی فرمت تاریخ در اکسل-جت تک

در مرحله بعد، یک کد را در کادر متن Type مشاهده خواهید کرد.

می توانید این کد را ویرایش کنید تا قالب دلخواه خود را ایجاد کنید. هر حرف یا حروف در کد نشان دهنده یک نوع نمایشگر است. در اینجا معنی هر حرف یا حروف آمده است:

Code Displays as:
m Months: 1-12
mm Months: 01-12
mmm Months: Jan-Dec
mmmm Months: January-December
mmmmm Months: The first letter of the month
d Days: 1-31
dd Days: 01-31
ddd Days: Sun-Sat
dddd Days: Sunday-Saturday
yy Years: 00-99
yyyy Years:1900-9999

 

بنابراین اگر می‌خواهید m/d/yyدر کادر Type وارد کنید و سپس روی «OK» کلیک کنید، تاریخ‌ها در سلول‌های انتخاب شده به صورت زیر قالب‌بندی می‌شوند:

با ترکیب کدهای مختلف بازی کنید تا فرمت مناسبی را پیدا کنید که برای صفحه گسترده شما مناسب است.

هنگام تغییر قالب تاریخ، در نظر بگیرید که چه کسی به صفحه گسترده نگاه می کند. اگر صفحه‌گسترده شما حاوی مقدار زیادی داده است و می‌خواهید در یک دوره زمانی به داده‌ها نگاه کنید، می‌توانید داده‌ها را بر اساس تاریخ صرف‌نظر از قالب مورد استفاده، مرتب کنید.امیدواریم از آموزش نحوه تغییر و مرتب سازی فرمت تاریخ میلادی در مایکروسافت اکسل در جت تک لذت برده باشید و مشکل های شما رفع شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا