تست سرعت اینترنت+نحوه درست انجام Internet speed test

تست سرعت اینترنت همواره یکی از معظلات افراد امروزی است که از گوشی همراه استفاده می‌کنند و میخواهند بدانند چگونه باید تست سرعت را به‌شکل صحیح انجام دهند!

اکثر ما تقریباً برای همه چیز از تلفن های خود استفاده می کنیم، بنابراین طبیعی به نظر می رسد که تلفن خود را برای تست سرعت در اتصال اینترنت خانگی خود به کار بگیرید. در وب سایت آموزشی جت تک به این نتیجه خواهید رسید که چرا باید از انجام آن اجتناب کنید و با نحوه درست انجام تست سرعت اینترنت آشنا شوید و در عوض چه کاری انجام دهید.?

چرا تلفن شما نتایج نادرست تست سرعت اینترنت را نشان می دهد؟

سوالی که ما اغلب از همسایگان و دوستان نگران خود می‌پرسیم این است: «من یک تست سرعت در اینترنت خود انجام دادم. چرا سرعت آن بسیار کندتر از چیزی است که من برای آن هزینه می کنم؟

برای درک اینکه چرا افراد اغلب هنگام تست سرعت اینترنت از گوشی هوشمند خود، نتایج تست سرعت کندی را دریافت می کنند، باید به نحوه عملکرد تست های سرعت نگاه کنیم.

ما نحوه عملکرد تست‌های سرعت اینترنت را در جت تک با جزئیات بررسی کرده‌ایم، اما در اینجا یک نکته مرتبط وجود دارد که باید به خاطر داشته باشید: هر زمان که تست سرعت انجام می‌دهید، اتصال عمومی اینترنت خود را به سرور تست سرعت وصل نمی‌کنید. شما در حال اتصال دستگاهی هستید که تست سرعت اینترنت را روی آن انجام می دهید به سرور تست سرعت.

اتصال Wi-Fi تلفن شما یک گلوگاه است

دستگاه، در این مورد تلفن شما، ابتدا باید از طریق شبکه خانگی شما حرکت کند و هر چیزی بین آن دستگاه و سرور تست سرعت یک گلوگاه بالقوه است. دوم اینکه حداکثر پهنای باند شما از ظرفیت هر قطعه سخت افزار شبکه بین مودم و دستگاه تست بیشتر شود، نتایج نادرستی دریافت خواهید کرد.

چرا؟ زیرا، به جز افرادی که اتصالات آهسته‌تری دارند، سرعت کلی اتصال به اینترنت (که مستقیماً در مودم اندازه‌گیری می‌شود) سریع‌تر از آن چیزی است که یک اتصال واحد بین سخت‌افزار Wi-Fi و هر دستگاه Wi-Fi می‌تواند انجام دهد.

این نه تنها گوشی‌های هوشمند، بلکه همه چیزهای دیگری را که در شبکه از Wi-Fi استفاده می‌کنند شامل تبلت، لپ‌تاپ، کنسول‌های بازی، دستگاه‌های پخش جریانی و تلویزیون‌های هوشمند می‌شود. اگر سرعت کل پهنای باند شما بالاتر از آن چیزی است که ابزار وای فای در خانه شما می تواند تحمل کند، همیشه نتایج نادرستی در آزمایش سرعت با استفاده از دستگاه Wi-Fi دریافت خواهید کرد.

البته استثنای این قاعده در صورتی است که سخت افزار بسیار خوبی را که به یک اتصال پهن باند آهسته متصل است را تکان دهید. یک روتر Wi-Fi جدید که با یک تلفن هوشمند جدید جفت شده است، بیش از ظرفیت پهنای باند کافی برای پیشی گرفتن از اتصال 25 مگابایت DSL دارد.

مقایسه تست های سرعت وای فای و اترنت

این در شرایط دنیای واقعی چگونه به نظر می رسد؟ بیایید مستقیماً به مثالی بپردازیم که احتمالاً برای هزاران نفری که تست‌های سرعت را با استفاده از تلفن‌های هوشمند خود انجام داده‌اند و ناآگاهانه با مشکل گلوگاه مواجه شده‌اند، آشنا خواهد بود.

فرض کنید اتصال اینترنت فیبر یا کابلی گیگابیتی دارید. در اینجا یک آزمایش سرعت انجام شده که با گوشی شما، ممکن است به نظر برسد.

تست سرعت

اولین آزمایش نمونه ما با استفاده از برنامه Speedtest.net در آیفون 13 متصل به شبکه Wi-Fi 5 در یک اتصال فیبر گیگابیتی در یک مکان مسکونی اجرا شد.

مطمئناً تقریباً 240 مگابایت با یک دستگاه واحد سرعت اتصال وحشتناکی نیست. با این سرعت، هیچ حجمی از پخش ویدیو یا به‌روزرسانی بازی موبایلی را انجام نمی‌دهید که باعث می‌شود بگویید «اوه، چرا سرعت اینترنت این گوشی اینقدر کند است؟» اما واضح است که سرعتی که از اتصال فیبر گیگابیتی انتظار دارید نیست. بنابراین، اگر این آزمایش را بلافاصله پس از نصب فیبر گیگابیتی انجام دهید، احتمالاً کمی ناامید خواهید شد.

ما آزمایش مشابهی را با استفاده از همان iPhone 13 انجام دادیم، اما به یک نقطه دسترسی Wi-Fi 6 در همان اتصال اینترنت خانگی متصل شدیم.

تغییر از نقطه دسترسی Wi-Fi 5 به نقطه دسترسی Wi-Fi 6 باعث افزایش قابل توجهی در سرعت آپلود و دانلود می شود زیرا iPhone 13 می تواند از پیشرفت های Wi-Fi 6 استفاده کند. اما همچنان پهنای باند اتصال اینترنت را به درستی منعکس نمی کند. با این تست خوشحال تر خواهید بود، اما احتمالاً هنوز هم تعجب می کنید که چرا در صورت عدم دریافت اینترنت گیگابیت هزینه می کنید.

در اینجا همان آزمایشی است که با یک رایانه رومیزی با اترنت گیگابیت با استفاده از سایت Speedtest.net انجام شده است، در حالی که به یک شبکه خانگی و اتصال به اینترنت متصل هستید.

نتایج تست سرعت در اینجا، تقریباً 945 مگابیت در ثانیه، بیشتر منعکس کننده نوع سرعتی است که از اتصال فیبر گیگابیتی انتظار دارید. با توجه به اینکه ما همه را برای انجام این آزمایش یا اجرای آن به صورت مجزا از شبکه LAN خارج نکردیم، نگران این نیستیم که 1000/1000 کامل نباشد.

اگر همان اتصال را با استفاده از اتصال Wi-Fi لپ‌تاپ آزمایش کرده بودیم و سپس لپ‌تاپ را از طریق اترنت به روتر وصل کرده بودیم تا دوباره آزمایش کنیم، می‌توانستیم انتظار داشته باشید که علی‌رغم انجام آزمایش روی همان دستگاه، همان نتایج را مشاهده کنید. اترنت در هر نوع تست سرعت پایدار به طور مداوم از Wi-Fi پیشی خواهد گرفت.

چگونه سرعت اینترنت خود را تست کنم؟

تست سرعت اینترنت

اگر تست سرعت اینترنت با استفاده از گوشی شما دور از ذهن است (در مواردی که سرعت اینترنت شما بالاتر از توانایی تلفن و روتر وای فای شما است)، پس چه باید کرد؟

تست در سطح روتر

یادتان هست همین چند لحظه پیش که تاکید کردیم تست سرعت در واقع تست اتصال بین دستگاه تست و سرور تست سرعت است؟ در حالت ایده آل، باید سرعت اینترنت خود را با دستگاهی تست کنید که تا حد امکان به مودم نزدیک و کارآمد باشد.

اگر یک روتر مدرن با سخت‌افزار داخلی قوی دارید، این احتمال وجود دارد که با وارد شدن به کنترل پنل روتر و شروع آزمایش در آنجا، آزمایش سرعت روی خود روتر انجام دهید. از نظر نزدیکی و کارایی، تست درست روی سخت افزاری که اتصال اینترنت را به بقیه شبکه شما متصل می کند، بسیار دشوار است.

تست با استفاده از اتصال اترنت

راه حل خوب دیگر، اگر نمی توانید آزمایش را روی روتر خود اجرا کنید، استفاده از دستگاهی با رابط اترنت مانند لپ تاپ، رایانه رومیزی یا حتی یک کنسول بازی است. دستگاه را مستقیماً به مودم خود وصل کنید و آزمایش را به این ترتیب انجام دهید. اگر قبلاً یک راه‌اندازی با سوئیچ شبکه متصل به مودم/روتر خود دارید، همیشه می‌توانید به جای آن آن را وصل کنید.

با فرض اینکه از یک سوئیچ قدیمی 10/100 مگابایتی با مودم فیبر جدید خود استفاده نمی‌کنید یا آزمایش را با یک لپ‌تاپ قدیمی با پورت 10/100 مگابایت انجام نمی‌دهید، این کار به همان خوبی است که آزمایش را روی خود روتر انجام دهید. سخت افزار شما به حدی رسیده است.

در صورت مشکل با ISP خود تماس بگیرید

اگر روتری ندارید که از تست روی دستگاه پشتیبانی می‌کند و خانواده شما کاملاً Wi-Fi بدون هیچ دستگاه اترنت برای آزمایش روتر است، یا باید تجهیزاتی را از یکی از دوستانتان قرض بگیرید یا با ISP خود تماس بگیرید.

همچنین اگر تست سرعت اینترنت را با سخت افزار مناسب اجرا می کنید و نتایج آن چیزی نیست که انتظار دارید، می خواهید با ISP خود تماس بگیرید، بنابراین آنها می توانند به شما در حل هر گونه مشکل کمک کنند. ممکن است چیزی در انتهای آنها به درستی پیکربندی نشده باشد.

در هر دو حالت، عدم تست سخت افزار یا نتایجی که نشان می دهد مشکلی وجود دارد. آنها همیشه می توانند یک تکنسین را به خانه شما بفرستند تا یک ابزار تشخیصی را تا آخر خط قلاب کند و هر گونه مشکل اتصال یا سخت افزار را در طرف معادله را حل کند. امیدواریم از آموزش نحوه تست سرعت اینترنت به طرز صحیح در جت تک لذت برده باشید!?

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا