بلاک چین چیست و چگونه کار می‌کند؟+مثال|به زبان ساده

اگر اخیرا اخبار را تماشا کرده اید، ممکن است چیزی به نام بلاک چین شنیده باشید. این مفهومی است که داده ها را برای استفاده های خاص بسیار امن می کند. احتمالاً آن را در ارتباط با بیت کوین شنیده اید، اما کاربردهایی بسیار فراتر از ارزهای رمزپایه مورد علاقه همه دارد. در سایت آموزشی جت تک یک توضیح سریع در مورد نحوه عملکرد آن وجود دارد.

شروع با یک رمزگذاری

رمزگذاری بلاک چین

برای درک بلاک چین، باید رمزنگاری را بدانید. ایده رمزنگاری بسیار قدیمی‌تر از رایانه‌ها است: این ایده صرفاً به معنای مرتب کردن مجدد اطلاعات به گونه‌ای است که برای درک آن به یک کلید خاص نیاز دارید. اسباب‌بازی حلقه رمزگشای ساده‌ای که در جعبه غلات Kix خود پیدا کردید، شکلی از ابتدایی‌ترین رمزنگاری است – یک کلید (که به عنوان رمز نیز شناخته می‌شود) ایجاد کنید که یک حرف را با یک عدد جایگزین می‌کند، پیام خود را از طریق کلید اجرا کنید و سپس به آن بدهید. کلید شخص دیگری هر کسی که پیام را بدون کلید پیدا کند، نمی‌تواند آن را بخواند، مگر اینکه “کرک” شده باشد. ارتش مدت ها قبل از کامپیوترها از رمزنگاری پیچیده تری استفاده می کرد ( مثلاً ماشین انیگما پیام ها را در طول جنگ جهانی دوم رمزگذاری و رمزگشایی می کرد).

با این حال، رمزگذاری مدرن کاملاً دیجیتال است. رایانه های امروزی از روش های رمزگذاری استفاده می کنند که آنقدر پیچیده و ایمن هستند که شکستن آنها با ریاضیات ساده ای که توسط انسان انجام می شود غیرممکن است. با این حال، فناوری رمزگذاری رایانه کامل نیست. اگر افراد به اندازه کافی باهوش به الگوریتم حمله کنند، هنوز هم می‌توان آن را «شکست» کرد، و اگر فردی به غیر از مالک کلید را پیدا کند، داده‌ها همچنان آسیب‌پذیر هستند. اما حتی رمزگذاری در سطح مصرف کننده، مانند رمزگذاری AES 128 بیتی که اکنون در آیفون و اندروید استاندارد است، برای دور نگه داشتن اطلاعات قفل شده از FBI کافی است.

بلاک چین یک دفتر کل داده های مشارکتی و امن

معمولاً از رمزگذاری برای قفل کردن فایل‌ها استفاده می‌شود تا افراد خاصی بتوانند به آن‌ها دسترسی داشته باشند. اما اگر اطلاعاتی دارید که باید توسط همه دیده شود. مثلاً اطلاعات حسابداری یک سازمان دولتی که طبق قانون باید عمومی باشد – و هنوز هم باید ایمن باشد؟ در آنجا، شما یک مشکل دارید: هرچه افراد بیشتری بتوانند اطلاعات را ببینند و ویرایش کنند، امنیت آن کمتر است.

بلاک چین ها برای رفع نیازهای امنیتی این موقعیت های خاص توسعه یافته اند. در یک بلاک چین، هر بار که به اطلاعات دسترسی پیدا می‌شود و به‌روزرسانی می‌شود، تغییر ثبت و تأیید می‌شود، سپس با رمزگذاری مهر و موم می‌شود و امکان ویرایش مجدد وجود ندارد. سپس مجموعه تغییرات ذخیره شده و به کل رکورد اضافه می شود. دفعه بعد که شخصی تغییراتی ایجاد می‌کند، دوباره شروع می‌کند و اطلاعات را در یک «بلوک» جدید که رمزگذاری شده و به بلوک قبلی متصل شده است، حفظ می‌کند (بنابراین «بلاک زنجیره»). این فرآیند تکراری اولین نسخه مجموعه اطلاعات را به آخرین نسخه متصل می‌کند، بنابراین همه می‌توانند تمام تغییرات ایجاد شده را ببینند، اما فقط می‌توانند آخرین نسخه را مشارکت و ویرایش کنند.

این ایده به نوعی در برابر استعاره ها مقاوم است، اما تصور کنید که در یک گروه ده نفره هستید که یک مجموعه لگو را مونتاژ می کنید. شما فقط می توانید یک قطعه را در یک زمان اضافه کنید، و هرگز نمی توانید هیچ قطعه ای را حذف کنید. هر یک از اعضای گروه باید به طور خاص در مورد جایی که قطعه بعدی می رود به توافق برسند. به این ترتیب، می‌توانید همه قطعات را در هر زمان ببینید – درست به اولین قطعه پروژه – اما فقط می‌توانید آخرین قطعه را تغییر دهید.

برای چیزی که کمی مرتبط‌تر است، یک سند مشترک را تصور کنید، مانند صفحه‌گسترده در Google Docs یا Office 365. همه افرادی که به سند دسترسی دارند می‌توانند آن را ویرایش کنند، و هر بار که انجام می‌دهند، تغییر ذخیره و به‌عنوان یک صفحه‌گسترده جدید ثبت می‌شود. سپس در تاریخچه سند قفل می شود. بنابراین می‌توانید گام به گام از طریق تغییرات ایجاد شده به عقب برگردید، اما فقط می‌توانید اطلاعات را به آخرین نسخه اضافه کنید، نه اینکه نسخه‌های قبلی صفحه‌گسترده را که قبلاً قفل شده‌اند تغییر دهید.

همانطور که احتمالاً شنیده اید، این ایده از یک “دفتر کل” ایمن و دائماً به روز شده بیشتر در مورد داده های مالی اعمال می شود، جایی که منطقی تر است. ارزهای دیجیتال توزیع شده مانند بیت کوین رایج ترین استفاده از بلاک چین هستند. در واقع، اولین مورد برای بیت کوین ساخته شد و ایده از آنجا گسترش یافت.

مطالب فنی: گام به گام، بلوک به بلوک

واقعاً چگونه همه اینها در رایانه انجام می شود؟ این ترکیبی از رمزنگاری و شبکه های همتا به همتا است.

ممکن است با اشتراک‌گذاری فایل‌های همتا به همتا آشنا باشید: سرویس‌هایی مانند BitTorrent که به کاربران اجازه می‌دهد فایل‌های دیجیتال را از مکان‌های مختلف با کارایی بیشتری نسبت به یک اتصال واحد بارگذاری و دانلود کنند. «فایل‌ها» را به‌عنوان داده‌های اصلی در یک بلاک چین و فرآیند دانلود را به‌عنوان رمزنگاری که آن را به‌روز و ایمن نگه می‌دارد، تصور کنید.

یا، برای بازگشت به مثال Google Docs در بالا: تصور کنید که سند مشترکی که روی آن کار می‌کنید در سرور ذخیره نمی‌شود. در عوض، روی رایانه هر فرد قرار دارد، که دائماً یکدیگر را بررسی و به‌روزرسانی می‌کنند تا مطمئن شوند که هیچ‌کس رکوردهای قبلی را تغییر نداده است. این باعث “غیرمتمرکز” می شود.

این ایده اصلی پشت بلاک چین است: این داده‌های رمزنگاری هستند که به طور مداوم در دسترس و همزمان امن هستند، بدون هیچ سرور یا ذخیره‌سازی متمرکز، با سابقه تغییراتی که خود را در هر نسخه جدید داده‌ها گنجانده است.

بنابراین ما باید سه عنصر را در این رابطه در نظر بگیریم. اول، شبکه ای از کاربران همتا به همتا که همه کپی های رکورد بلاک چین را ذخیره می کنند. دوم، داده‌هایی که این کاربران به آخرین «بلوک» اطلاعات اضافه می‌کنند و به آن‌ها اجازه می‌دهد به‌روزرسانی شوند و به کل رکورد اضافه شوند. سوم، توالی‌های رمزنگاری که کاربران برای توافق بر روی آخرین بلوک ایجاد می‌کنند، و آن را در محل توالی داده‌هایی که رکورد را تشکیل می‌دهند قفل می‌کنند.

این آخرین ذره سس مخفی در ساندویچ بلاک چین است. با استفاده از رمزنگاری دیجیتال، هر کاربر از قدرت رایانه خود کمک می کند تا به حل برخی از آن مسائل ریاضی فوق پیچیده کمک کند که رکورد را ایمن نگه می دارد. این راه‌حل‌های بسیار پیچیده که به عنوان «هش» شناخته می‌شوند، بخش‌های اصلی داده‌های موجود در پرونده را حل می‌کنند، مانند اینکه کدام حساب پول را در دفتر حسابداری اضافه یا کم کرده است، و این پول به کجا رفته یا از کجا آمده است. هر چه داده ها متراکم تر باشند، رمزنگاری پیچیده تر است و قدرت پردازش بیشتری برای حل آن مورد نیاز است. (به هر حال، اینجاست که ایده استخراج در بیت کوین مطرح می شود.)

بنابراین، برای جمع‌بندی، می‌توانیم به این فکر کنیم که بلاک چین قطعه‌ای از داده است که عبارتند از:

  • به طور مداوم به روز می شود. کاربران بلاک چین می توانند در هر زمان به داده ها دسترسی داشته باشند و اطلاعاتی را به جدیدترین بلوک اضافه کنند.
  • توزیع شده است. کپی‌هایی از داده‌های بلاک چین توسط هر کاربر ذخیره و ایمن می‌شود و همه باید در مورد افزوده‌های جدید به توافق برسند.
  • تایید شده است. هم تغییرات در بلوک های جدید و هم کپی بلوک های قدیمی باید توسط همه کاربران از طریق تأیید رمزنگاری توافق شود.
  • ایمن است. دستکاری داده های قدیمی و تغییر روش ایمن سازی داده های جدید با روش رمزنگاری و ذخیره سازی غیرمتمرکز خود داده ها جلوگیری می شود.
    و باور کنید یا نه، از این هم پیچیده‌تر می‌شود… اما این ایده اصلی است.

بلاک چین در عمل: پول دیجیتال

بنابراین بیایید مثالی از نحوه اعمال این موضوع در ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین در نظر بگیریم. فرض کنید یک بیت کوین دارید و می خواهید آن را برای یک ماشین جدید خرج کنید. (یا یک دوچرخه، یک خانه، یا یک کشور جزیره ای کوچک تا متوسط ​​- هر چقدر یک بیت کوین در این هفته ارزش داشته باشد. ) شما با نرم افزار خود به بلاک چین غیرمتمرکز بیت کوین متصل می شوید و درخواست خود را برای انتقال خود ارسال می کنید. بیت کوین به فروشنده ماشین. سپس تراکنش شما به سیستم منتقل می شود.

رمزگذاری دیجیتال

همه افراد در سیستم می توانند آن را ببینند، اما هویت شما و هویت فروشنده فقط امضاهای موقتی هستند، عناصر کوچکی از مشکلات عظیم ریاضی که قلب رمزنگاری دیجیتال را تشکیل می دهند. این مقادیر به معادله بلاک چین متصل می‌شوند و خود مشکل توسط اعضای شبکه همتا به همتا که هش رمزنگاری را تولید می‌کنند، حل می‌شود.

پس از تأیید تراکنش، یک بیت کوین از شما به فروشنده منتقل می شود و در آخرین بلوک زنجیره ثبت می شود. بلوک تمام شده، مهر و موم شده و با رمزنگاری محافظت می شود. سری بعدی تراکنش ها شروع می شود و زنجیره بلوکی طولانی تر می شود و هر بار که به روز می شود یک رکورد کامل از تمام تراکنش ها را در خود جای می دهد.

اکنون، زمانی که بلاک چین را «امن» می‌دانید، درک زمینه مهم است. تراکنش‌های فردی امن هستند، و کل رکورد امن است، تا زمانی که روش‌های مورد استفاده برای ایمن کردن رمزنگاری «کرک نشده» باقی بمانند. (و به یاد داشته باشید، شکستن این چیزها واقعاً سخت است— حتی FBI نمی تواند آن را تنها با منابع محاسباتی انجام دهد.) اما ضعیف ترین حلقه در بلاک چین، شما هستید، یعنی کاربر.

اگر به شخص دیگری اجازه دهید از کلید شخصی شما برای دسترسی به زنجیره استفاده کند، یا اگر به سادگی با هک کردن رایانه شما آن را پیدا کند، می تواند با اطلاعات شما به بلاک چین اضافه کند و هیچ راهی برای جلوگیری از آنها وجود ندارد. اینگونه است که بیت کوین در حملات بسیار تبلیغاتی به بازارهای بزرگ “دزدیده می شود” : این شرکت هایی هستند که بازارها را اداره می کردند، نه خود بلاک چین بیت کوین که در معرض خطر قرار گرفتند. و از آنجایی که بیت‌کوین‌های دزدیده شده به کاربران ناشناس منتقل می‌شوند، از طریق فرآیندی که توسط بلاک چین تأیید شده و برای همیشه ثبت می‌شود، هیچ راهی برای یافتن مهاجم یا بازیابی بیت‌کوین وجود ندارد.

بلاک چین چه کاربرد و توانایی هایی دارد؟

بلاک چین

فناوری بلاک چین با بیت کوین شروع شد، اما این ایده آنقدر مهم است که مدت زیادی در آن باقی نماند. سیستمی که دائماً به‌روزرسانی می‌شود، برای همه قابل دسترسی است، توسط یک شبکه غیرمتمرکز تأیید می‌شود و به‌طور باورنکردنی ایمن است، برنامه‌های کاربردی مختلفی دارد. موسسات مالی مانند JP Morgan Chase و بورس استرالیا در حال توسعه سیستم های بلاک چین برای ایمن سازی و توزیع داده های مالی (برای پول های معمولی، نه ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین) هستند. بنیاد بیل و ملیندا گیتس امیدوار است از سیستم های بلاک چین برای ارائه خدمات بانکی رایگان و توزیع شده به میلیاردها نفری که توانایی پرداخت یک حساب بانکی معمولی را ندارند، استفاده کند.

ابزارهای منبع باز مانند Hyperledger در تلاش هستند تا تکنیک های بلاک چین را در دسترس طیف وسیع تری از افراد قرار دهند، در برخی موارد این کار را بدون نیاز به مقادیر عظیمی از قدرت پردازشی که برای ایمن کردن طرح های دیگر لازم است انجام می دهند. سیستم های کار مشترک را می توان با تکنیک های بلاک چین تأیید و ثبت کرد. تقریباً هر چیزی که نیاز به ضبط مداوم، دسترسی و به روز رسانی داشته باشد را می توان به همان روش استفاده کرد.

امیدواریم از مقاله‌ی بلاک چین چیست در جت تک لذت برده باشید!?

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا