آموزش بازیابی نام کاربری و رمز عبور مودم در روتر

در این آموزش از سایت جت تک یاد می‌گیرید که اگر رمز عبور روتر خود را فراموش کرده‌اید، می‌توانید رمز عبور روتر را به پیش فرض کارخانه بازنشانی کنید. در ادامه با آموزش آموزش بازیابی نام کاربری و رمز عبور مودم در روتر با جت تک همراه باشید!?

روترها از رابط‌های وب خود محافظت می‌کنند، یعنی جایی که می‌توانید تنظیمات شبکه، کنترل والدین و ارسال پورت آنها را با یک نام کاربری و رمز عبور پیش فرض پیکربندی کنید. می‌توانید این رمزهای عبور پیش‌فرض را به چیزی کمی امن‌تر تغییر دهید، اما پس از آن این شما هستید که اعتبارنامه‌هایی را که استفاده کرده‌اید به خاطر بسپارید. اگر با روتری کار می‌کنید که رمز عبور آن را نمی‌دانید، باید روتر را بازنشانی کنید تا از تنظیمات پیش‌فرض آن استفاده کنید و سپس بدانید که آن اعتبارنامه‌های پیش‌فرض چیست.

نام کاربری و رمز عبور پیش فرض را پیدا کنید

قبل از بازنشانی روتر خود به تنظیمات پیش‌فرض، ابتدا باید از نام کاربری و رمز عبور پیش‌فرض برای ورود به سیستم استفاده کنید. این امکان وجود دارد که از ابتدا هرگز تغییر نکرده باشند. از آنجایی که بازنشانی روتر تمام تنظیمات آن را بازنشانی می‌کند، ارزش آن را دارد که ابتدا آن اعتبارنامه‌های پیش فرض را امتحان کنید. علاوه بر این، اگر روتر را به تنظیمات پیش فرض کارخانه بازنشانی کنید، به هر حال به آنها نیاز خواهید داشت.

چندین راه برای یافتن این اطلاعات وجود دارد:

  • راهنمای روتر خود را بخوانید: مدل‌های مختلف روتر – حتی مدل‌هایی از یک سازنده – اغلب ترکیب‌های نام کاربری و رمز عبور متفاوتی دارند. برای یافتن نام کاربری و رمز عبور پیش فرض روتر، به دفترچه راهنمای آن نگاه کنید. اگر دفترچه راهنما را گم کرده‌اید، اغلب می‌توانید با جستجوی شماره مدل روتر خود و «راهنما» در Google آن را پیدا کنید. یا فقط مدل روتر و «رمز عبور پیش‌فرض» را جستجو کنید.
  • به دنبال برچسب روی خود روتر باشید: برخی از روترها – به ویژه آنهایی که ممکن است از ارائه دهنده خدمات اینترنت شما آمده باشند – با رمزهای عبور منحصر به فرد ارسال می‌شوند. این رمزهای عبور گاهی اوقات بر روی یک برچسب روی خود روتر چاپ می‌شوند.
  • یک ترکیب نام کاربری و رمز عبور رایج را امتحان کنید: به طور پیش فرض، بسیاری از روترها از یک نام کاربری و پسورد یکسان استفاده می‌کنند. نام کاربری admin و رمز عبور خالی یا admin است.
  • RouterPasswords.com را بررسی کنید: اگر دفترچه راهنما را ندارید و پیش‌فرض‌های رایج کار نمی‌کنند، می‌توانید فهرست نسبتاً جامعی از نام‌های کاربری و رمزهای عبور پیش‌فرض برای روترهای مختلف را در RouterPasswords.com پیدا کنید.

رمزهای عبور از سایت Linksys

اگر اعتبار پیش فرض روتر شما را وارد نمی‌کند، باید روتر را به تنظیمات پیش فرض کارخانه بازنشانی کنید تا بتوانید از اعتبار پیش فرض استفاده کنید.

روتر را به تنظیمات پیش فرض کارخانه بازنشانی کنید

روترها یک دکمه مخفی کوچک دارند که می‌توانید با فشار دادن آن، روتر را به تنظیمات کارخانه پیش فرض خود بازگردانید. با این کار هرگونه تغییر پیکربندی که در روتر ایجاد کرده‌اید بازنشانی می‌شود. پورت‌های ارسال‌شده، تنظیمات شبکه، کنترل‌های والدین و رمزهای عبور سفارشی همگی پاک می‌شوند. پس از بازنشانی، می‌توانید با نام کاربری و رمز عبور پیش‌فرض به روتر دسترسی پیدا کنید، اما ممکن است مجبور شوید مدتی را برای پیکربندی مجدد روتر صرف کنید.

فرآیند دقیق (و مکان دکمه تنظیم مجدد) از روتر به روتر متفاوت است. برای بهترین نتایج، برای هر گونه دستورالعمل خاص مدل، به دفترچه راهنمای روتر خود مراجعه کنید. با این حال، روند به طور کلی در اکثر روترها یکسان است.

ابتدا به پشت (یا شاید پایین) روتر نگاه کنید. یک دکمه ویژه با عنوان Reset را مشاهده خواهید کرد. این دکمه اغلب در یک سوراخ فرورفته قرار دارد که به عنوان ” سوراخ سوزنی ” شناخته می‌شود، بنابراین نمی‌توانید به طور تصادفی آن را فشار دهید.

دکمه ریست در پشت روتر

برای تنظیم مجدد روتر، باید این دکمه را فشار دهید (در حالی که روتر به برق متصل است) و آن را برای حدود 10 ثانیه نگه دارید. پس از رها کردن دکمه، روتر خود را به تنظیمات پیش فرض کارخانه بازنشانی می‌کند و سپس راه اندازی مجدد می‌شود. اگر دکمه در سوراخ سوزنی قرار دارد، باید از یک گیره کاغذ خم شده یا یک جسم بلند و باریک دیگر برای فشار دادن و نگه داشتن دکمه استفاده کنید.

پس از تنظیم مجدد روتر، می‌توانید با نام کاربری و رمز عبور پیش فرض وارد شوید.

نحوه فوروارد پورت ها بدون دانستن رمز عبور

آیا فقط می‌خواهید رابط وب روتر و پورت های فوروارد را برای سرور، بازی یا نوع دیگری از برنامه های شبکه باز کنید؟ اگر چنین است، لزوماً حتی لازم نیست رمز عبور را بدانید. اگر از شبکه شخص دیگری استفاده می‌کنید و به رمز عبور دسترسی ندارید، این ترفند نیز مفید است.

این کار به این دلیل کار می‌کند که بسیاری از روترها از Plug and Play جهانی (UPnP) پشتیبانی می‌کنند، که به برنامه های رایانه شما اجازه می‌دهد تا از روتر بخواهند که پورت‌ها را برای آنها باز کند. اگر UPnP روی روتر فعال باشد، به طور خودکار پورت را باز می‌کند.

اگر برنامه‌ای از این گزینه پشتیبانی می‌کند، معمولاً آن را در تنظیمات اتصال آن در کنار پیکربندی پورت پیدا خواهید کرد. NAT-PMP، که ممکن است آن را نیز مشاهده کنید، روشی مشابه برای ارسال خودکار پورت ها است، اما تعداد کمتری روتر از آن پشتیبانی می‌کند.

upnp

اگر از برنامه ای استفاده می‌کنید که شامل پشتیبانی یکپارچه برای UPnP نمی‌شود، هرگز نترسید. می‌توانید از برنامه‌ای مانند UPnP PortMapper برای فوروارد سریع پورت‌ها از یک برنامه دسکتاپ استفاده کنید. می توانید هر پورتی را که دوست دارید فوروارد کنید.

miencraft سرور

هنگامی که تنظیمات روتر را بازنشانی کردید، می‌توانید با نام کاربری و رمز عبور پیش فرض وارد شوید و رمز عبور آن را از رابط وب آن تغییر دهید. اطمینان حاصل کنید که اعتبارنامه های ورود جدید را در جایی امن ذخیره کرده‌اید. امیدواریم از مطالعه‌ی این آموزش در جت تک لذت برده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا