8 نکته مهم امنیت سایبری در سال 2022

با ظهور فناوری جدید، پروتکل های امنیت سایبری نیز تکامل می یابند. با این حال، نکات اساسی وجود دارد که باید در همه جا همراه خود داشته باشید تا بهتر در برابر حملات سایبری محافظت شوید. پس در ادامه با مقاله‌ی 8 نکته مهم امنیت سایبری در سال 2022 با سایت آموزشی جت تک همراه باشید!?

از رمزهای عبور قوی و مدیریت رمز عبور استفاده کنید

رمزهای عبور قوی و مدیریت رمز عبور

استفاده از رمزهای عبور قوی برای محافظت از خود ضروری است، و باید با استفاده از یک رمز عبور منحصر به فرد برای هر حساب جداگانه ای که دارید، این کار را یک قدم جلوتر بردارید. این به طرق مختلفی از شما محافظت می کند.

استفاده از رمزهای عبور قوی، حفاظت شما را در برابر حملات brute force افزایش می دهد. این حملات زمانی اتفاق می‌افتند که یک مجرم سایبری یا «بازیگر تهدید» از نرم‌افزاری استفاده می‌کند که رمزهای عبور تصادفی و شناخته‌شده ( به‌دست‌آمده از نقض داده‌ها ) را تولید می‌کند تا سعی کند رمز عبور شما را حدس بزند.

به حملات brute force مانند این فکر کنید: اگر ترکیب خود را برای قفل در کمد خود فراموش کرده اید، می توانید هر ترکیب عددی از 0000 تا 9999 را امتحان کنید تا ترکیب صحیح را پیدا کنید. حملات Brute Force نیز به همین صورت عمل می کنند. استفاده از رمزهای عبور قوی – یعنی ترکیبی از حروف کوچک و بزرگ، اعداد و کاراکترهای خاص – به طور موثر شانس موفقیت حمله brute force را کاهش می دهد. ناگفته نماند که رمزهای عبور قوی مانع از آن می شود که کسی به سادگی رمز عبور شما را حدس بزند.

با این حال، به خاطر داشته باشید که عامل تهدید همیشه در طرف دیگر صفحه نمایش شما نیست. آنها می توانند در دفتر کنار شما بنشینند. اینجاست که مدیر رمز ورود وارد می شود. با مدیریت رمز عبور، فقط باید یک رمز عبور را به خاطر بسپارید. هنگامی که رمز عبور اصلی را وارد کردید، مدیر رمز عبور رمز عبور را در فرمی که پر می کنید (با فرض اینکه قبلاً اطلاعات را در مدیر رمز عبور ذخیره کرده اید) واکشی می کند و وارد می کند. بنابراین، می‌توانید از رمزهای عبور بسیار قوی و طولانی بدون نگرانی در مورد به خاطر سپردن آن‌ها و بدون نوشتن رمزهای عبور خود بر روی یادداشت post-it استفاده کنید.

استفاده از احراز هویت دو مرحله ای (2FA)

احراز هویت دو مرحله ای (2FA)

اولین لایه محافظتی بین حساب شما و شخص دیگری که به آن دسترسی دارد رمز عبور شما است. لایه دوم احراز هویت دو مرحله ای (2FA) است. شما باید از آن برای اضافه کردن یک پوشش امنیتی اضافی به حساب های خود استفاده کنید.

2FA در ابتدایی ترین حالت خود یک نرم افزار تأیید هویت برای امنیت سایبری شما است. اگر شما (یا عامل تهدید) رمز عبور صحیح را در حساب خود وارد کنید، 2FA وارد عمل می‌شود و از شما می‌خواهد هویت خود را تأیید کنید، اغلب با وارد کردن یک سری اعداد تصادفی یا نامه‌هایی که از طریق پیامک (متن تلفن همراه) برای شما ارسال می‌شوند.

می‌توانید از 2FA برای همه حساب‌های خود، آمازون، eBay، نینتندو، توییتر ، Reddit ، Instagram و هر حساب دیگری که ممکن است داشته باشید، استفاده کنید.

بررسی لینک قبل از کلیک کردن!

فیشینگ یکی از رایج ترین انواع حملات سایبری است. فیشینگ نوعی از حملات سایبری است که عمدتاً از طریق ایمیل و همچنین از طریق پیامک ارسال می شود. بازیگر تهدید سعی می کند شما را وسوسه کند که روی یک پیوند جعلی کلیک کنید که شما را به وب سایتی می برد که به عنوان یک موجودیت رسمی ظاهر می شود، یا حتی یک ویروس را در دستگاه خود دانلود کنید که امنیت شما به خطر می‌افتد.

قبل از اینکه روی هر پیوندی کلیک کنید، دوباره بررسی کنید که منبع واقعی مورد نظر برای بازدید است. این تفاوت می تواند به اندازه “jettech.ir” و “jetech.ir” جزئی باشد.

موقع استفاده از Wi-Fi عمومی از VPN استفاده کنید

Wi-Fi عمومی یک چیز عالی است، اما ایده خوبی نیست که به یک شبکه Wi-Fi عمومی متصل شوید مگر اینکه کاملاً مجبور باشید. اگر به یک شبکه Wi-Fi عمومی متصل هستید، مطمئن شوید که به یک VPN متصل هستید. در غیر این صورت، ترافیک شما ممکن است در معرض هر کسی در آن شبکه قرار گیرد.

بدتر از آن، اگر هرگونه داده حساسی را بدون رمزگذاری در سراسر شبکه ارسال کنید (مانند HTTPS )، ممکن است اپراتور شبکه یا افراد دیگر در شبکه آن داده ها را رهگیری کند. ارسال داده های حساس از طریق HTTP رمزگذاری نشده هرگز ایده خوبی نیست، اما انجام این کار در شبکه Wi-Fi عمومی بسیار خطرناک است و امنیت شما در دنیای سایبری به خطر خواهد افتاد.

بهترین راه حل این است که کارهای حساس را از شبکه خصوصی خود انجام دهید. اگر در جمع هستید و باید کاری فوری انجام دهید، از داده های تلفن همراه خود برای ایمن کردن آن استفاده کنید. اگر این یک گزینه نیست، ایده خوبی است که به VPN متصل شوید، حتی اگر Wi-Fi عمومی ایمن تر از گذشته باشد.

برنامه ها و دستگاه ها را بروز نگه دارید!

بروز رسانی برنامه و دستگاه فقط برای ارائه ویژگی های جدید جالب به شما نیست. آنها همچنین اغلب وصله های امنیتی مهمی را ارائه می دهند. مهم نیست دستگاه – تلفن ، لپ‌تاپ ، برنامه‌ها یا حتی NAS شما – مطمئن شوید که همیشه آن‌ها را بروز نگه دارید تا با بدافزارها یا سوءاستفاده‌های روز صفر ضربه نخورید. این وصله های امنیتی مهم هستند، بنابراین بدون آنها گرفتار نشوید.

آیفون خود را جیلبریک نکنید

آیفون خود را جیلبریک نکنید

هکرها حفره های امنیتی را در سیستم عامل iOS آیفون پیدا می کنند و سپس از این حفره های امنیتی برای کنترل iOS استفاده می کنند که این به عنوان جیلبریک شناخته می شود. سپس هکر این ابزار جیلبریک را برای دانلود در اختیار عموم قرار می دهد که ممکن است وسوسه شوید که این کار را انجام دهید.

هنگامی که تلفن خود را جیلبریک می کنید، نه تنها به طور بالقوه تلفن خود را ناپایدار می کنید، بلکه دستگاه خود را در معرض حملات مخرب عوامل تهدید قرار می دهید که از این سوء استفاده نیز استفاده می کنند. اگر احساس می‌کنید باید آیفون خود را جیلبریک کنید، احتمالاً فقط باید یک گوشی اندرویدی بخرید.

اطلاعات حساس را در گوشی ذخیره نکنید

همانطور که اشاره کردیم، حملات سایبری همیشه در آن سوی صفحه اتفاق نمی افتد. اگر تلفن خود را گم کنید و شخصی آن را پیدا کند، یا اگر شخصی به تلفن شما دسترسی فیزیکی پیدا کند و اطلاعات شخصی شما در آن تلفن ذخیره شود، آسیب پذیر هستید.

همیشه از قفل رمز عبور برای جلوگیری از دسترسی عوامل تهدید به تلفن خود استفاده کنید، اما ایده خوبی است که هرگز اطلاعاتی را که نمی خواهید در معرض دید عموم قرار گیرد در تلفن خود ذخیره نکنید. این شامل گذرواژه‌ها، اطلاعات شخصی و عکس‌های حساس است.

استفاده از برنامه های متمرکز بر حریم خصوصی

استفاده از برنامه‌های متمرکز بر حریم خصوصی ممکن است نه تنها به جلوگیری از قربانی شدن شما در جرایم سایبری کمک کند، بلکه به شما امکان می‌دهد از اطلاعات شخصی‌تان مانند مخاطبین، سابقه مرور، تعاملات تبلیغاتی و … محافظت کنید.

تعداد زیادی نرم افزار با محوریت حریم خصوصی برای شما وجود دارد که می توانید جایگزین برنامه های اصلی که به آن ها عادت دارید، کنید. در اینجا چند برنامه پیشنهادی وجود دارد:

  • مرورگر: فایرفاکس یا بریو
  • ارائه دهنده خدمات ایمیل: ProtonMail
  • موتور جستجو: DuckDuckGo یا Startpage
  • برنامه پیام رسانی: سیگنال

اینها فقط چند نکته از بسیاری از نکات برای محافظت از شما هستند. تنها کسی که می تواند از شما محافظت کند شما هستید. مراقب هر کاری که به صورت آنلاین انجام می دهید باشید و امیدواریم از مقاله‌ی 8 نکته مهم امنیت سایبری در سال 2022 در سایت آموزشی جت تک لذت برده باشید!?

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا