مهمترین استانداردهای وای فای کدامند؟+مقایسه وای فای 4،5،6

در حالی که وای فای به یک جنبه اساسی از زندگی ما تبدیل شده است، نحوه عملکرد آن می تواند بسیار پیچیده باشد به خصوص زمانی که در مورد نسخه های مختلف صحبت می کنیم یا سعی می کنیم تغییرات “802.11” را درک کنیم. حال مهمترین استانداردهای وای فای چه چیزهایی هستند؟ برای پاسخ به این سوال با جت تک همراه باشید!?

تاریخچه وای فای

تاریخچه وای فای

استانداردهای وای فای مانند جاده ها عمل می کنند، به این ترتیب که قوانین و الزامات خاصی برای هر دو نقطه برای اتصال دارند. به عنوان مثال، به این فکر کنید که چگونه خودروها در سمت چپ جاده در بریتانیا و در سمت راست جاده در ایالات متحده رانندگی می کنند. اگر سعی می‌کردید این دو را با هم ترکیب کنید، تصادف‌ها، تصادف‌ها رخ می‌داد و همه چیز به طور کلی خراب می‌شد.

به این ترتیب، استانداردهای وای فای برای ایجاد یک سیستم ارتباطی مشترک وجود دارد تا مجموعه‌های مختلف دستگاه‌ها بتوانند با هم ارتباط برقرار کنند. بدون آنها، ما دائماً با دستگاه‌های ناسازگار که به خوبی با هم کار نمی‌کنند، مشکل داریم.

بنابراین، برای حل هر مشکلی، استاندارد IEEE با اعداد 802.11 به معنای پروتکل Wi-Fi “پایه” ایجاد شد. در واقع، 802.11 اولین وای فای بود که اکنون با نام Wi-Fi Legacy شناخته می شود و در سال 1997 با سرعت 2 مگابیت بر ثانیه ایجاد شد که برای آن زمان بسیار سریع بود.

البته این خیلی طول نکشید، زیرا در سال 1999 شاهد تاسیس 802.11a (Wi-Fi 2) بودیم که می توانست به سرعت 52 مگابیت در ثانیه برسد، و مهمتر از آن، استفاده از باند 5 گیگاهرتز، زیرا 2.4 گیگاهرتز تراکم زیادی داشت. که از تلفن های همراه است. از قضا، 802.11b (Wi-Fi 1) بود که در همان سال ساخته شد و در واقع محبوبیت Wi-Fi را آغاز کرد. 802.11b فقط می‌توانست به سرعتی در حدود 11 مگابیت در ثانیه دست یابد و فقط از باند 2.4 گیگاهرتز استفاده می‌کرد.

تا زمانی که IEEE 802.11g (که اکنون به عنوان Wi-Fi 3 شناخته می شود) در سال 2003 ساخته شد که سرعت 54 مگابیت بر ثانیه به باند 2.4 گیگاهرتز رسید و محبوبیت استاندارد وای فای در سراسر جهان را تقویت کرد. ممکن است هنوز دستگاه‌هایی وجود داشته باشند که از این استاندارد استفاده می‌کنند، اما چندان رایج نخواهند بود.

وای فای 4 و 5 و 6

وای فای 4 و 5 و 6

Wi-Fi 4 جایی است که استانداردهای مدرن شروع شد، و شما هنوز هم احتمالاً چند دستگاه را اینجا و آنجا خواهید یافت که از آن استفاده می کنند. Wi-Fi 4 که بیشتر با نام 802.11n شناخته می شود، روی هر دو باند 2.4 گیگاهرتز و 5 گیگاهرتز کار می کند و پشتیبانی چند کاناله را اضافه می کند و حداکثر سرعت تئوری را به 600 مگابیت در ثانیه می رساند که بسیار پرش از پروتکل قبلی است.

سپس Wi-Fi 5 وجود دارد که با نام 802.11ac نیز شناخته می شود، که رایج ترین استانداردی است که امروزه تقریباً همه از آن استفاده می کنند. Wi-Fi 5 در واقع یک بروز رسانی بسیار مهم بود زیرا پشتیبانی از MU-MIMO را اضافه کرد، فناوری که به چندین دستگاه اجازه می دهد به طور همزمان به یکدیگر متصل شوند، نه یکی در یک زمان. این استاندارد همچنین حداکثر سرعت تئوری را به 1300 مگابیت در ثانیه رساند، که به هر حال اکثر مردم واقعاً نمی توانند از آن استفاده کنند و بیشتر در جهت ارائه کمی سرعت اضافی در محدوده های طولانی تر کار می کند.

در نهایت، ما وای فای 6 را داریم که با نام 802.11ax نیز شناخته می شود. این “بزرگ” برای ارتقاهای مدرن است. سرعت‌ها به حداکثر تئوری 10 گیگابیت بر ثانیه افزایش یافت، فناوری MU-MIMO به‌روزرسانی شد تا دستگاه‌های بیشتری را در بر بگیرد و حتی کانال‌های فرعی اضافی به‌خصوص برای جریان‌های داده اضافی اضافه شده است. همچنین وای فای 6E نیز وجود دارد، نوعی از Wi-Fi 6 که می تواند روی باند 6 گیگاهرتز نیز کار کند.

آیا باید ارتقا دهید؟

اینکه آیا ارتقا می دهید یا نه، در نهایت به سیستم فعلی شما و بودجه ای که دارید بستگی دارد.

روترهایی که از Wi-Fi 6 پشتیبانی می کنند اغلب هنوز کمی گران هستند. اگر زمان خرید یک روتر جدید فرا رسیده باشد، خرید یک روتر منطقی است. اما آیا باید یک روتر جدید فقط برای Wi-Fi 6 تهیه کنید؟ بستگی به این دارد که چه دستگاه های دیگری دارید (چند تا از آنها از Wi-Fi 6 پشتیبانی می کنند؟) و چقدر از عملکرد فعلی Wi-Fi خود راضی هستید.

همانطور که گفته شد، اگر دستگاه های زیادی دارید که به روتر شما متصل می شوند، افزایش کانال های پخش از Wi-Fi 6 می تواند مفید باشد. با فرض اینکه دستگاه های شما می توانند از Wi-Fi 6 نیز استفاده کنند.

سپس ما Wi-Fi 4 (802.11n) داریم، و اگر از آن استفاده می‌کنید، قطعاً باید آن را ارتقا دهید. در این شرایط، احتمالاً بهتر است به Wi-Fi 6 بروید اگر با بودجه شما مطابقت دارد، اما اگر فقط می توانید به Wi-Fi 5 (802.11ac) بپردازید، احساس بدی نداشته باشید، این هنوز هم به طور گسترده استفاده می شود و خواهد بود. حداقل برای چند سال بیشتر باشد.

نتیجه گیری:

در نهایت، این به موارد زیر خلاصه می شود: Wi-Fi 6 عالی است اما گران است و هنوز کاملاً ضروری نیست. Wi-Fi 4 منسوخ شده است و قطعاً باید آن را ارتقا دهید. Wi-Fi 5 در حال حاضر طلایی است و چند سال دیگر خواهد شد. مگر اینکه به طور خاص به چیزی از Wi-Fi 6 نیاز داشته باشید، روی آوردن به روتر Wi-Fi 5 فعلی شما حرکت خوبی است. یکی از آپشن های مودم ها قابلیت WPS وای فای است که اگر اطلاعات کافی در این زمینه نداشته باشید از خطرات احتمالی به دور نیستید و امنیت شما به خطر می‌افتد!? پس حتما تا پایان مقاله را مطالعه کنید و امیدواریم از مطالعه این مطلب در جت تک لذت برده باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا