نحوه اتصال 2 مانیتور در ویندوز 11+آموزش تصویری

اگر در خانه کار می کنید، هیچ چیز بهتر از داشتن چندین مانیتور برای بهره وری نیست. در جت تک همه چیزهایی که برای اتصال و استفاده از فضای کاری خود با 2 مانیتور در ویندوز 11 لازم است را توضیح داده‌ایم.

چرا باید از 2 مانیتور استفاده کنیم؟

دلیل استفاده از چند مانیتور ساده است: فضای بیشتر صفحه نمایش. فضای بیشتر به شما این امکان را می دهد که برنامه های بیشتری را به طور همزمان بدون جابجایی بین پنجره ها از طریق Alt+Tab یا کلیک های بی پایان ماوس اجرا کنید.

اگر نیاز به تعامل با یک برنامه دارید، می توانید به راحتی ماوس خود را بین مانیتورها حرکت دهید، یا فقط آنها را برای مرجع باز بگذارید. کمک بزرگی در هنگام نوشتن مقاله به ما می‌کند. گاهی اوقات حتی ممکن است یک فیلم یا برنامه تلویزیونی را اجرا کنید و در عین حال کار کمی روی صفحه اصلی انجام دهید. اگر نویسنده هستید، می‌توانید یک ویرایشگر متن در نیمی از یک صفحه، یادداشت‌ها در نیمه دیگر، و سپس یک مرورگر وب برای تحقیق روی مانیتور ثانویه باز کنید.

باز کردن همه این برنامه ها به یکباره مستلزم آن است که رایانه شما قدرت محاسباتی برای اجرای آنها را داشته باشد، اما اکثر رایانه های شخصی میان رده با CPU Core i5 یا بالاتر باید کاملاً خوب باشند و اما تفاوت CPU و GPU در چیست؟. اگرچه اگر می خواهید یک برنامه ویرایش ویدیو یا فتوشاپ را در کنار برخی برنامه های اضافی اجرا کنید، احتمالاً به مقدار زیادی رم نیاز دارید تا سیستم را از کار بیفتد.

شروع کار با 2 مانیتور به بالا در ویندوز 11

برای این مثال، ما از دو مانیتور استفاده می کنیم، اما اصول اولیه برای سه یا حتی چهار مانیتور کار می کند. تعداد مانیتور هایی که واقعاً نیاز دارید بستگی به مورد استفاده منحصر به فرد شما دارد. با این حال، اکثر مردم باید بتوانند کار را با دو یا سه مانیتور انجام دهند. هنگامی که به چهار عدد رسید، به یک پایه مانیتور چندگانه برای چیدن مانیتورها روی هم نیاز خواهید داشت، که کمی پیچیده تر می شود.

برای شروع و راه اندازی چند مانیتور تنها کاری که باید انجام دهید این است که مانیتور اضافی خود را با استفاده از کابل اتصال دلخواه خود به رایانه شخصی خود (چه رومیزی یا لپ تاپ) وصل کنید. اگر رایانه شخصی شما یک لپ تاپ یا دسکتاپ بدون کارت گرافیک (GPU) است، از پورت های مادربرد خود استفاده کنید. معمولاً HDMI است اما اگر کارت گرافیک دارید، کابل باید از پورت های کارت استفاده کند نه مادربرد.

اکثر مردم به دنبال استفاده از HDMI هستند، اگرچه گیمرها می توانند هنگام استفاده از مانیتور با نرخ تازه سازی بالا نیز از DisplayPort استفاده کنند. هنگامی که مانیتور اضافی را وصل می کنید، ویندوز برای یک ثانیه مکث می کند و متوجه می شود که چه اتفاقی در حال رخ دادن است. با این حال، در عرض چند ثانیه، شاهد اضافه شدن مانیتور اضافی خواهید بود.

به‌طور پیش‌فرض، ویندوز ممکن است مانیتور های شما را در حالت آینه نشان دهد، به این معنی که هر مانیتور دقیقاً همان دسکتاپ را نمایش می‌دهد. برای تغییر این مورد، برنامه تنظیمات را از طریق منوی استارت باز کنید یا کلید میانبر صفحه کلید Windows Key+I را بزنید.

اطمینان حاصل کنید که “System” در صفحه ناوبری سمت چپ انتخاب شده است (این حالت پیش فرض است) و سپس روی “نمایش” در پنجره اصلی کلیک کنید. در بالای صفحه، ویندوز 11 پیکربندی فعلی مانیتور شما را به عنوان مجموعه ای از نمادها نشان می دهد.

تنظیم 2 مانیتور در ویندوز 11

مانیتور با برچسب “1” پنجره اصلی شما است، در حالی که دومی برچسب “2” دارد. اگر ویندوز مانیتور اضافی شما را در سمت راست نشان می‌دهد و می‌خواهید آن را در سمت چپ قرار دهید، کافی است آن را از سمت راست نماد مانیتور اصلی به سمت چپ بکشید و رها کنید و دکمه «اعمال» ظاهر شده را فشار دهید. اگر بخواهید مانیتور را در بالا یا پایین اصلی خود قرار دهید، به همین ترتیب است. این همه فقط کشیدن و رها کردن است. اگر مطمئن نیستید کدام مانیتور است، دکمه «Identify» را در زیر نمادها فشار دهید و ویندوز 11 اعداد را در نمایشگرهای مربوطه نشان می دهد.

درست در زیر نمادهای مانیتور و در کنار دکمه «شناسایی»، یک منوی کشویی را مشاهده خواهید کرد. روی آن کلیک کنید و چندین گزینه از جمله: Duplicate This Displays، Extend This Displays، Show Only On 1، Show Only On 2 و غیره را مشاهده خواهید کرد.

گزینه ای که می خواهیم “Extend This Displays” است. به این ترتیب هر دو صفحه به یک دسکتاپ بزرگ تبدیل می‌شوند که می‌توانید برنامه‌های مختلفی را روی هر کدام نمایش دهید.

در مرحله بعد، روی “Multiple Displays” کلیک کنید. تنظیمات اینجا احتمالاً نیازی به تغییر نخواهند داشت، مگر اینکه از لپ‌تاپ استفاده کنید، یا ویندوز به اشتباه نمایشگری را به عنوان مانیتور اصلی شما اختصاص داده است.

به عنوان مثال، اگر می خواهید مانیتور خارجی در تنظیم لپ تاپ اصلی باشد. سپس مانیتور خارجی را در تنظیمات برجسته کنید (این مانیتور با نماد بزرگتر خواهد بود) و سپس در قسمت Multiple displays، روی «Make This My Main Display» کلیک کنید.

اگر گزینه خاکستری است، همانطور که در بالا می بینید، آن صفحه نمایش از قبل مانیتور اصلی شماست.

نحوه مقیاس بندی با 2 مانیتور

مسلما کیفیت تصویری 1080p را در تنظیمات خود دارید، احتمالاً نمی خواهید متن و آیکون ها 100 درصد باشند. برای اکثر افراد، این خیلی کوچک است و احتمالاً پس از استفاده طولانی مدت به چشمان شما آسیب می رساند. اینجاست که مقیاس‌گذاری وارد می‌شود. ویندوز به مانیتور اجازه می‌دهد تا رزولوشن اصلی خود را حفظ کند، در حالی که متن و نمادها را بزرگ‌تر می‌کند تا فشار چشم را کاهش دهد.

همانطور که قبلاً انجام دادیم به Settings > System > Display بازگردید. روی نماد مانیتوری که می‌خواهید تغییر دهید در بالای صفحه کلیک کنید و سپس به سمت «Scale» زیر Scale & Layout بروید. روی آن کلیک کنید و “125%” به بالا را می‌توانید انتخاب کنید.

نحوه تنظیم وضوح صفحه نمایش و نرخ تازه سازی مانیتور در ویندوز 11

به طور پیش فرض، ویندوز 11 باید به طور خودکار رزولوشن اصلی مانیتور شما را تشخیص دهد. اگر مانیتور بازی با نرخ تازه سازی بالا مانند 75 هرتز، 144 هرتز یا 164 هرتز دارید، باید تنظیمات آن را نیز انجام دهید. به‌طور پیش‌فرض، ویندوز فقط مانیتور های شما را شناسایی کرده و روی ۶۰ هرتز تنظیم می‌کند. برای افزایش نرخ رفرش باید به Settings > System > Display > Related settings > Advanced Display بروید.

این صفحه دارای یک منو با عنوان «انتخاب نرخ تازه‌سازی یا Choose a refresh rate» و یک منوی کشویی دیگر است. اگر مانیتور شما از نرخ رفرش بالا پشتیبانی می کند، با کلیک بر روی این منو، گزینه های شما برای نرخ تازه سازی نمایش داده می شود.

اکثر مردم مایلند حداکثر را انتخاب کنند. با این حال، این امکان وجود دارد که شما حداکثر مورد انتظارتان را نخواهید دید. مثلاً بگویید شما یک مانیتور با نرخ نوسازی 144 هرتزی خریده اید، اما فقط گزینه هایی تا 75 هرتز را می بینید. در این صورت، احتمالاً ورودی اتصال است. اکثر مانیتورهای با نرخ تازه سازی بالا به اتصال DisplayPort و نه HDMI نیاز دارند تا به پتانسیل کامل خود دست یابند.

آموزش استفاده از HDR با 2 مانیتور در ویندوز 11

اگر می‌خواهید از آن در یک مانیتور سازگار استفاده کنید، آخرین مرحله فعال کردن محدوده دینامیکی بالا (HDR) است. HDR امکان طیف رنگی بیشتری را فراهم می کند و اگر صفحه نمایش شما قادر به انجام آن است، ارزش آن را دارد که آن را روشن کنید، حداقل برای اینکه ببینید چگونه است.

مانند قبل، روی مانیتوری که می‌خواهید متصل کنید با استفاده از نمادهای بالای Settings > System > Display کلیک کنید و سپس به سمت منوی «Use HDR» بروید و روی نوار لغزنده روی «on» کلیک کنید.

راه اندازی با مانیتور های متعدد نسبتاً آسان است، اگرچه برای استفاده حداکثری از آنها، واقعاً باید تنظیمات خود را مطابق با اولویت های خود تنظیم کنید. امیدواریم از آموزش استفاده و نحوه اتصال 2 مانیتور به بالا در ویندوز 11 در جت تک لذت برده باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا