آموزش فعال کردن صرفه جویی باتری در ویندوز 11

اگر عمر باتری دستگاه ویندوز 11 شما کم است یا می خواهید از هر دقیقه‌ی برق بیشترین استفاده را ببرید، می توانید حالت سیو یا صرفه جویی در باتری را روشن و فعال کنید. در ادامه مطلب با آموزش فعال کردن صرفه جویی باتری در ویندوز 11 از جت تک همراه ما باشید!

منظور از صرفه جویی یا بهینه سازی در مصرف باتری چیست؟

Battery Saver یک حالت صرفه جویی در باطری و انرژی ویندوز است که با کاهش روشنایی صفحه، کاهش فعالیت پس زمینه و محدود کردن برخی اعلان ها، عمر بیشتری از باتری شما می گیرد. این حالت بسیار شبیه به “حالت کم مصرف” در آیفون و حالت “Battery Saver” در اندروید است.

ویندوز 10 شامل حالت ذخیره نیروی باتری نیز می شود. به طور پیش فرض، هنگامی که باتری شما به 20 درصد یا کمتر از آن می رسد، «بهینه سازی باتری» به طور خودکار روشن می شود، اما می توان آن را در تنظیمات در قسمت System> Power & Battery پیکربندی کرد. پس از شارژ مجدد دستگاه، به طور خودکار خاموش می شود. همچنین می توانید هر زمان که می خواهید از عمر باتری صرفه جویی کنید، به طور دستی از Battery Saver استفاده کنید.

با استفاده از تنظیمات سریع، بهینه سازی باتری را روشن کنید.

فعال کردن صرفه جویی باتری در ویندوز 11
فعال کردن صرفه جویی باتری در ویندوز 11

سریعترین راه برای فعال کردن Battery Saver، منوی تنظیمات سریع است. برای باز کردن آن، روی دکمه مخفی “تنظیمات سریع” در نوار taskbarخود کلیک کنید(در جایی قرار دارد که نمادهای نشانگر Wi-Fi ، بلندگو و باتری را مشاهده می کنید.) یا می توانید کلید های میانبر Windows+a را روی صفحه کلید خود فشار دهید. وقتی تنظیمات سریع باز می شود، روی “Battery Saver” کلیک کنید.
(اگر در تنظیمات سریع “Battery Saver” را نمی بینید، روی نماد مداد در پایین منو کلیک کنید، “Add” را انتخاب کنید، سپس در لیست ظاهر شده “Battery Saver” را انتخاب کنید.)

پس از کلیک، Battery Saver فوراً فعال می شود. وقتی آماده خاموش کردن آن هستید، دوباره تنظیمات سریع را باز کنید و روی دکمه “صرفه جویی در باتری” کلیک کنید تا دیگر روشن نباشد.

در تنظیمات، صرفه جویی باتری را روشن کنید.

سیو باتری در ویندوز 11
سیو باتری در ویندوز 11

همچنین می توانید در تنظیمات ویندوز 11 Battery Saver را فعال (و پیکربندی) کنید. برای انجام این کار، ابتدا تنظیمات ویندوز را با فشار دادن Windows+i در صفحه کلید خود اجرا کنید و یا حتی می توانید “تنظیمات” را در منوی استارت جستجو کنید و وقتی روی نتایج ظاهر شد روی نماد آن کلیک کنید.
وقتی تنظیمات باز می شود، روی “System” در نوار کناری کلیک کنید و سپس “Power & Battery” را انتخاب کنید.
در تنظیمات Power & Battery، به قسمت “Battery” بروید. روی دکمه “Turn On Now” واقع در کنار گزینه “Battery Saver” کلیک کنید.
حالا صرفه جویی در باتری فوراً روشن می شود. برای خاموش کردن مجدد آن، روی دکمه “Turn Off Now” در کنار برچسب “صرفه جویی در باتری یا Battery Saver” کلیک کنید.

در حالی که در این صفحه هستید، می توانید با استفاده از منوی کشویی “به طور خودکار بهینه سازی باتری در (Turn battery saver on automatically at)” را فعال کنید. این منو همچنین شامل یک گزینه “همیشه(Always)” برای روشن نگه داشتن دائمی باتری و یک گزینه “هرگز(Never)” برای غیرفعال کردن کامل آن است.

همچنین می توانید با استفاده از کلید “کاهش روشنایی صفحه هنگام استفاده از محافظ باتری(Lower screen brightness when using battery saver)” ، میزان نور صفحه نمایش را به حداقل برسانید.

جمع بندی:

به طور کلی، مصرف کم روشنایی صفحه نمایش شما، تأثیر زیادی در افزایش عمر باتری رایانه شما خواهد داشت. امیدواریم از مطالعه آموزش نحوه سیو یا ذخیره باتری در ویندوز 11 از جت تک لذت برده باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا