آموزش فرمت کردن هارد یا SSD در ویندوز 11

فرمت کردن هارد دیسک یا SSD در ویندوز 11 هر گونه اطلاعات موجود در درایو را پاک می کند و دیسک را برای استفاده آماده می کند. خوشبختانه، قالب‌بندی به‌طور مستقیم از File Explorer انجام می‌شود.در ادامه با آموزش نحوه فرمت کردن هارد یا SSD در ویندوز 11 از جت تک همراه باشید!

آموزش فرمت کردن هارد یا SSD در ویندوز 11

ابتدا File Explorer را باز کنید . معمولاً می توانید این کار را با کلیک کردن روی نماد پوشه در نوار وظیفه خود انجام دهید. یا می توانید روی دکمه Start کلیک راست کرده و “File Explorer” را انتخاب کنید.

آموزش نحوه فرمت کردن هارد یا SSD در ویندوز 11-جت تک

در هر پنجره File Explorer، به «This PC» بروید. در لیست «دستگاه‌ها و درایوها»، روی درایوی که می‌خواهید قالب‌بندی شود کلیک راست کرده و در منوی ظاهر شده «Format» را انتخاب کنید.

فرمت کردن هارد یا SSD در ویندوز 11

یک پنجره “Format” باز می شود. گزینه هایی را در مورد نحوه قالب بندی درایو خود ارائه می دهد. ما هر مورد را یک به یک بررسی می کنیم تا بتوانید تصمیم بگیرید

ظرفیت (Capacity): این ظرفیت داده هارد دیسک یا SSD شما پس از فرمت شدن خواهد بود. فرمت بخشی از فضای خام دیسک را به دلیل نحوه عملکرد سیستم های فایل اشغال می کند.

سیستم فایل (File System): یک سیستم فایل یک ساختار داده ای است که به سیستم عامل می گوید چگونه فایل ها را روی یا از دیسک ذخیره و بارگذاری کند. بسته به اندازه درایو، گزینه های شما FAT، FAT32، NTFS یا exFAT خواهد بود. به طور کلی، اگر درایو فقط با ویندوز استفاده می شود، باید NTFS را انتخاب کنید. اگر می خواهید درایو در مک نیز قابل خواندن و نوشتن باشد ، exFAT را انتخاب کنید.

اندازه واحد تخصیص (Allocation Unit Size): این اندازه بلوک اصلی است که توسط سیستم فایل هنگام فرمت کردن درایو خود استفاده می شود. به طور کلی، شما هرگز نیازی به تغییر این تنظیمات ندارید، بنابراین از اندازه واحد تخصیص پیش‌فرض که ظاهر می‌شود (معمولاً 4096 بایت برای NTFS) هنگام انتخاب فایل سیستم مورد نظر خود استفاده کنید.

Volume Label: این نام درایوی است که با دیدن درایو فرمت شده خود در File Explorer ظاهر می شود.

گزینه‌های قالب‌بندی (فرمت سریع) (Format Options (Quick Format)): اگر درایو به خوبی کار می‌کند، می‌توانید «فرمت سریع» را انتخاب کنید که یک فرمت سطح بالا را انجام می‌دهد و به سرعت تمام می‌شود. داده ها هنوز روی درایو هستند، اما همه ارجاعات به آن از بین رفته است، بنابراین با استفاده از درایو فرمت شده جدید، روی آن نوشته می شود. برداشتن علامت «فرمت سریع» باعث می‌شود که ویندوز بخش به بخش دیسک را با قالبی سطح پایین بررسی کند که زمان بیشتری طول می‌کشد، اما همچنین تمام آثار داده‌های قدیمی را به طور کامل پاک می‌کند .

هنگامی که هر گزینه ای را که می خواهید داشتید، روی “شروع” کلیک کنید تا فرآیند قالب بندی آغاز شود.

پس از کلیک بر روی Start، ویندوز یک پیغام اخطاری ظاهر می‌شود که به شما می‌گوید: «Formatting تمام داده‌های این دیسک را پاک می‌کند». اگر آماده پاک کردن درایو و فرمت کردن آن هستید، روی «OK» کلیک کنید.

هشدار: هنگامی که هارد دیسک یا SSD خود را فرمت می کنید، تمام اطلاعات موجود در درایو را از دست خواهید داد. قبل از ادامه کار، کاملا مطمئن باشید که از هر داده ای در درایو نسخه پشتیبان دارید!

نحوه فرمت کردن هارد یا SSD در ویندوز 11 در جت تک

در حالی که ویندوز دیسک را فرمت می کند، یک نشانگر فرآیند سبز رنگ از چپ به راست می بینید. وقتی کاملاً پر شد، فرمت کامل می شود و یک پاپ آپ هشدار را مشاهده خواهید کرد. روی «OK» کلیک کنید.

آموزش کامل فرمت کردن هارد یا SSD در ویندوز 11

پس از آن، پنجره فرمت را ببندید و آماده حرکت هستید. درایو فرمت شده شما در File Explorer نشان داده می شود و آماده ذخیره داده ها است. اگر می خواهید درایو دیگری را فرمت کنید – یا داده ها را از روی آن پاک کنید – فقط روی درایو در File Explorer کلیک راست کرده و روی “Format” کلیک کنید.امیدواریم از آموزش نحوه فرمت کردن هارد یا SSD در ویندوز 11 در جت تک لذت برده باشید. همچنین آموزش ریست فکتوری کامپیوتر ویندوز 11 را مطالعه کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا